Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. listopad 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. listopad 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn po rovnodenosti

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Slunce nyní osvětluje druhou stranu roviny Saturnových prstenců. Předchozích 15 let byla přímo osvětlena jižní strana Saturnu a jeho prstence, ale od srpnové Saturnovy rovnodennosti se orientace obrátila. Na snímku nahoře z minulého měsíce zachytila družice Cassini Saturn i s jeho majestátními prstenci brzy po rovnodennosti. Na snímku zezadu je vidět Saturn a jeho měsíc Tethys, přičemž oba ukazují sondě Cassini fázi, která ze Země není vidět. Jak prstence stále více míří směrem ke Slunci, tak je přes střed planety vidět stále tenčí stín Saturnových prstenců. Bližší prohlídka Saturnových prstenců ukazuje superponované jasné útvary zvané paprsky, které se považují za shluky velice malých, elektricky nabitých ledových částic. Podstata a dynamika paprsků není doposud plně pochopena a nadále zůstává předmětem výzkumu.

Štítky: Saturn, Prstence, Rovnodennost


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zimná dúha

Nádherný úkaz zimnej dúhy.

Další informace »