Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. listopad 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. listopad 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn po rovnodenosti

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Slunce nyní osvětluje druhou stranu roviny Saturnových prstenců. Předchozích 15 let byla přímo osvětlena jižní strana Saturnu a jeho prstence, ale od srpnové Saturnovy rovnodennosti se orientace obrátila. Na snímku nahoře z minulého měsíce zachytila družice Cassini Saturn i s jeho majestátními prstenci brzy po rovnodennosti. Na snímku zezadu je vidět Saturn a jeho měsíc Tethys, přičemž oba ukazují sondě Cassini fázi, která ze Země není vidět. Jak prstence stále více míří směrem ke Slunci, tak je přes střed planety vidět stále tenčí stín Saturnových prstenců. Bližší prohlídka Saturnových prstenců ukazuje superponované jasné útvary zvané paprsky, které se považují za shluky velice malých, elektricky nabitých ledových částic. Podstata a dynamika paprsků není doposud plně pochopena a nadále zůstává předmětem výzkumu.

Štítky: Saturn, Prstence, Rovnodennost


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »