Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. listopad 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. listopad 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn po rovnodenosti

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Slunce nyní osvětluje druhou stranu roviny Saturnových prstenců. Předchozích 15 let byla přímo osvětlena jižní strana Saturnu a jeho prstence, ale od srpnové Saturnovy rovnodennosti se orientace obrátila. Na snímku nahoře z minulého měsíce zachytila družice Cassini Saturn i s jeho majestátními prstenci brzy po rovnodennosti. Na snímku zezadu je vidět Saturn a jeho měsíc Tethys, přičemž oba ukazují sondě Cassini fázi, která ze Země není vidět. Jak prstence stále více míří směrem ke Slunci, tak je přes střed planety vidět stále tenčí stín Saturnových prstenců. Bližší prohlídka Saturnových prstenců ukazuje superponované jasné útvary zvané paprsky, které se považují za shluky velice malých, elektricky nabitých ledových částic. Podstata a dynamika paprsků není doposud plně pochopena a nadále zůstává předmětem výzkumu.

Štítky: Saturn, Prstence, Rovnodennost


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Galaxie M110 (NGC205)

Další informace »