Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. listopad 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. listopad 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn po rovnodenosti

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Slunce nyní osvětluje druhou stranu roviny Saturnových prstenců. Předchozích 15 let byla přímo osvětlena jižní strana Saturnu a jeho prstence, ale od srpnové Saturnovy rovnodennosti se orientace obrátila. Na snímku nahoře z minulého měsíce zachytila družice Cassini Saturn i s jeho majestátními prstenci brzy po rovnodennosti. Na snímku zezadu je vidět Saturn a jeho měsíc Tethys, přičemž oba ukazují sondě Cassini fázi, která ze Země není vidět. Jak prstence stále více míří směrem ke Slunci, tak je přes střed planety vidět stále tenčí stín Saturnových prstenců. Bližší prohlídka Saturnových prstenců ukazuje superponované jasné útvary zvané paprsky, které se považují za shluky velice malých, elektricky nabitých ledových částic. Podstata a dynamika paprsků není doposud plně pochopena a nadále zůstává předmětem výzkumu.

Štítky: Saturn, Prstence, Rovnodennost


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »