Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. listopad 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. listopad 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn po rovnodenosti

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Slunce nyní osvětluje druhou stranu roviny Saturnových prstenců. Předchozích 15 let byla přímo osvětlena jižní strana Saturnu a jeho prstence, ale od srpnové Saturnovy rovnodennosti se orientace obrátila. Na snímku nahoře z minulého měsíce zachytila družice Cassini Saturn i s jeho majestátními prstenci brzy po rovnodennosti. Na snímku zezadu je vidět Saturn a jeho měsíc Tethys, přičemž oba ukazují sondě Cassini fázi, která ze Země není vidět. Jak prstence stále více míří směrem ke Slunci, tak je přes střed planety vidět stále tenčí stín Saturnových prstenců. Bližší prohlídka Saturnových prstenců ukazuje superponované jasné útvary zvané paprsky, které se považují za shluky velice malých, elektricky nabitých ledových částic. Podstata a dynamika paprsků není doposud plně pochopena a nadále zůstává předmětem výzkumu.

Štítky: Saturn, Prstence, Rovnodennost


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »