Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. listopad 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. listopad 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velké observatoře zkoumají střed Galaxie

Uznání: NASA, ESA, SSC, CXC, and STScI

Kam vás až může dalekohled zavést? Dalekohled přivedl před 400 lety Galileo na Měsíc, aby objevil krátery, na Saturn, aby objevil prstence, na Jupiter, aby objevil jeho měsíce, na Venuši, aby objevil její fáze a na Slunce, aby objevil sluneční skvrny. Organizace NASA dnes na oslavu úspěchů, kterých Galileo dalekohledem dosáhl a na oslavu Mezinárodního roku astronomie, využila celou flotilu svých Velkých observatoří a Internet, aby vám přiblížila střed naší Galaxie. Na obrazu nahoře jsou kombinované snímky z Hubblova kosmického dalekohledu v blízkém infračerveném světle, ze Spitzerova kosmického dalekohledu v infračerveném světle a z observatoře Chandra v rentgenovém světle s dosud nevídanými podrobnostmi a ve více barvách, než kdykoliv předtím. Jsou vidět rozsáhlá pole hvězd, husté hvězdokupy, dlouhá vlákna plynu a prachu, rozpínající se zbytky supernov a energetické okolí něčeho, co je nejspíše centrální černou dírou v naší Galaxii. Mnoho takových struktur je označeno na komplementárním anotovaném snímku. Schopnost dalekohledů soustřeďovat světlo a zvětšovat vytváří obraz, jaký by člověk uviděl, pokud by byl na takových místech. Ale opravdu se tam dostat vyžaduje rakety.

Štítky: Galaktický střed, Dalekohled, Great observatories


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Sluneční skvrny foceno afokalne AR 102/600 mm zvětšení 24x

Další informace »