Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. listopad 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. listopad 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velké observatoře zkoumají střed Galaxie

Uznání: NASA, ESA, SSC, CXC, and STScI

Kam vás až může dalekohled zavést? Dalekohled přivedl před 400 lety Galileo na Měsíc, aby objevil krátery, na Saturn, aby objevil prstence, na Jupiter, aby objevil jeho měsíce, na Venuši, aby objevil její fáze a na Slunce, aby objevil sluneční skvrny. Organizace NASA dnes na oslavu úspěchů, kterých Galileo dalekohledem dosáhl a na oslavu Mezinárodního roku astronomie, využila celou flotilu svých Velkých observatoří a Internet, aby vám přiblížila střed naší Galaxie. Na obrazu nahoře jsou kombinované snímky z Hubblova kosmického dalekohledu v blízkém infračerveném světle, ze Spitzerova kosmického dalekohledu v infračerveném světle a z observatoře Chandra v rentgenovém světle s dosud nevídanými podrobnostmi a ve více barvách, než kdykoliv předtím. Jsou vidět rozsáhlá pole hvězd, husté hvězdokupy, dlouhá vlákna plynu a prachu, rozpínající se zbytky supernov a energetické okolí něčeho, co je nejspíše centrální černou dírou v naší Galaxii. Mnoho takových struktur je označeno na komplementárním anotovaném snímku. Schopnost dalekohledů soustřeďovat světlo a zvětšovat vytváří obraz, jaký by člověk uviděl, pokud by byl na takových místech. Ale opravdu se tam dostat vyžaduje rakety.

Štítky: Galaktický střed, Dalekohled, Great observatories


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »