Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. listopad 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. listopad 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velké observatoře zkoumají střed Galaxie

Uznání: NASA, ESA, SSC, CXC, and STScI

Kam vás až může dalekohled zavést? Dalekohled přivedl před 400 lety Galileo na Měsíc, aby objevil krátery, na Saturn, aby objevil prstence, na Jupiter, aby objevil jeho měsíce, na Venuši, aby objevil její fáze a na Slunce, aby objevil sluneční skvrny. Organizace NASA dnes na oslavu úspěchů, kterých Galileo dalekohledem dosáhl a na oslavu Mezinárodního roku astronomie, využila celou flotilu svých Velkých observatoří a Internet, aby vám přiblížila střed naší Galaxie. Na obrazu nahoře jsou kombinované snímky z Hubblova kosmického dalekohledu v blízkém infračerveném světle, ze Spitzerova kosmického dalekohledu v infračerveném světle a z observatoře Chandra v rentgenovém světle s dosud nevídanými podrobnostmi a ve více barvách, než kdykoliv předtím. Jsou vidět rozsáhlá pole hvězd, husté hvězdokupy, dlouhá vlákna plynu a prachu, rozpínající se zbytky supernov a energetické okolí něčeho, co je nejspíše centrální černou dírou v naší Galaxii. Mnoho takových struktur je označeno na komplementárním anotovaném snímku. Schopnost dalekohledů soustřeďovat světlo a zvětšovat vytváří obraz, jaký by člověk uviděl, pokud by byl na takových místech. Ale opravdu se tam dostat vyžaduje rakety.

Štítky: Galaktický střed, Dalekohled, Great observatories


49. vesmírný týden 2019

49. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 2. 12. do 8. 12. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, Jupiter rychle mizí. Ráno je vidět Merkur a Mars. Na ISS má proběhnout další výstup k AMS-02 a měly by k ní startovat dvě zásobovací lodi. Před 380 lety byl pozorován první přechod Venuše přes sluneční kotouč.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety nad západním obzorem

Další informace »