Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. květen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. květen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Halo Kočičího oka

Uznání a copyright: R. Corradi (Isaac Newton Group), Nordic Optical Telescope

Mlhovina Kočičí oko (NGC 6543) je jednou z nejznámějších planetárních mlhovin na obloze. Přímo ve středu tohoto nádherného obrázku ve falešných barvách zpracovaného tak, aby vyniklo obří, ale velmi slabé halo plynného materiálu velké přes tři světelné roky, které je kolem jasnější a dobře známé planetární mlhoviny, jsou vidět neodbytně působivé symetrie. Kompozitní snímek pořízený z dat Nordického optického dalekohledu na Kanárských ostrovech ukazuje rozsáhlou emisi mlhoviny. Planetárním mlhovinám se dlouho věnovala pozornost jako závěrečným fázím života Slunci podobných hvězd. Ovšem teprve nedávno kolem některých planetárních mlhovin byla objevena hala jako je toto, která vznikla z už dříve odhozeného materiálu při předchozích epizodách hvězdného vývoje. Zatímco fáze planetární mlhoviny trvá asi kolem 10 000 let, tak astronomové odhadují věk vnějších vláknitých částí tohoto hala na 50 000 až 90 000 let.

Štítky: Planetární mlhovina, Ngc 6543, Cat's eye nebula


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »