Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. květen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. květen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Halo Kočičího oka

Uznání a copyright: R. Corradi (Isaac Newton Group), Nordic Optical Telescope

Mlhovina Kočičí oko (NGC 6543) je jednou z nejznámějších planetárních mlhovin na obloze. Přímo ve středu tohoto nádherného obrázku ve falešných barvách zpracovaného tak, aby vyniklo obří, ale velmi slabé halo plynného materiálu velké přes tři světelné roky, které je kolem jasnější a dobře známé planetární mlhoviny, jsou vidět neodbytně působivé symetrie. Kompozitní snímek pořízený z dat Nordického optického dalekohledu na Kanárských ostrovech ukazuje rozsáhlou emisi mlhoviny. Planetárním mlhovinám se dlouho věnovala pozornost jako závěrečným fázím života Slunci podobných hvězd. Ovšem teprve nedávno kolem některých planetárních mlhovin byla objevena hala jako je toto, která vznikla z už dříve odhozeného materiálu při předchozích epizodách hvězdného vývoje. Zatímco fáze planetární mlhoviny trvá asi kolem 10 000 let, tak astronomové odhadují věk vnějších vláknitých částí tohoto hala na 50 000 až 90 000 let.

Štítky: Planetární mlhovina, Ngc 6543, Cat's eye nebula


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »