Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. květen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. květen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Halo Kočičího oka

Uznání a copyright: R. Corradi (Isaac Newton Group), Nordic Optical Telescope

Mlhovina Kočičí oko (NGC 6543) je jednou z nejznámějších planetárních mlhovin na obloze. Přímo ve středu tohoto nádherného obrázku ve falešných barvách zpracovaného tak, aby vyniklo obří, ale velmi slabé halo plynného materiálu velké přes tři světelné roky, které je kolem jasnější a dobře známé planetární mlhoviny, jsou vidět neodbytně působivé symetrie. Kompozitní snímek pořízený z dat Nordického optického dalekohledu na Kanárských ostrovech ukazuje rozsáhlou emisi mlhoviny. Planetárním mlhovinám se dlouho věnovala pozornost jako závěrečným fázím života Slunci podobných hvězd. Ovšem teprve nedávno kolem některých planetárních mlhovin byla objevena hala jako je toto, která vznikla z už dříve odhozeného materiálu při předchozích epizodách hvězdného vývoje. Zatímco fáze planetární mlhoviny trvá asi kolem 10 000 let, tak astronomové odhadují věk vnějších vláknitých částí tohoto hala na 50 000 až 90 000 let.

Štítky: Planetární mlhovina, Ngc 6543, Cat's eye nebula


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »