Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. květen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. květen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kráter Herschel na Saturnovu Mimasu

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Proč je tento obří kráter na Mimasu tak podivně vybarvený? Mimas je jedním z menších kulatých měsíců Saturnu a má jeden z největších impaktních kráterů v celé Sluneční soustavě, kráter Herschel. Snímek kráteru Herschel nahoře s dosud nevídanými podrobnostmi pořídila před více než měsícem kosmická sonda Cassini, nyní družice Saturnu, při svém rekordně blízkém průletu pouhých 10 000 kilometrů od tohoto ledového světa. Snímek nahoře je vidět ve falešných barvách se zvýšeným kontrastem včetně barevné informace z dřívějších snímků Mimasu, takže zřetelněji ukazuje, že Herschelův terén je zbarven trochu jinak, než okolní krátery těžce posetý terén. Tento barevný rozdíl by mohl být vodítkem ke složení povrchu a k bouřlivé historii Mimasu. Ještě větší impakt na Mimas než ten, který vytvořil 130 kilometrový Herschel, by nejspíš celý tento svět zničil.

Štítky: Saturn, Mimas, Herschel Crater


24. vesmírný týden 2026

24. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 6. do 14. 6. 2026. Měsíc je vidět na ranní obloze a po poslední čtvrti směřuje k novu. Venuše a Jupiter jsou večer v konjunkci a níže je také Merkur. Ráno je už vidět Saturn a nedaleko něj je kometa 220P/McNaught, která zjasnila asi 10 000×. Sluneční aktivita je vyšší, ale zatím jsme polární záři z Česka neviděli. Zato se objevila první noční svítící oblaka (NLC). Na ISS se musel opravit únik atmosféry, část posádky pro jistotu usedla do svých kosmických lodí. Slavíme 125 let od narození našeho významného astronoma Antonína Bečváře a v Brandýse nad Labem k tomu bude tradičně koncert. Devadesátiny slaví v Americe náš další významný kometární astronom Zdeněk Sekanina.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

jupitervenuse1

05/06/2026 22:55 - zatím poslední fotka z pátku

Další informace »