Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. květen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. květen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M72: Kulová hvězdokupa

Uznání: NASA, ESA, Hubble, HPOW

Kulové hvězdokupy kdysi vládly Mléčné dráze. Za starých časů, kdy ponejprv vznikala naše Galaxie, ji obývaly možná i tisíce kulových hvězdokup. Do dneška jich zbylo méně než 200. Mnoho kulových hvězdokup bylo za dlouhou dobu zničeno opakovanými fatálními přiblíženími jedné k druhé nebo ke Galaktickému středu. Přeživší pozůstatky jsou starší, než kterékoliv pozemské fosílie, starší než kterékoliv jiné struktury v naší Galaxii a vymezují samotný vesmír v jeho raném věku. V naší Mléčné dráze existuje jen málo mladých kulových hvězdokup, pokud vůbec nějaké, protože pro vznik dalších nejsou zralé podmínky. Na snímku nahoře z Hubblova kosmického dalekohledu je asi 100 000 hvězd z M72. M72 měří asi 50 světelných let, nachází se asi 50 000 světelných let daleko a lze ji vidět i malým dalekohledem v souhvězdí Vodnáře (Aquarius).

Štítky: Mléčná dráha, Kulová hvězdokupa, M72


23. vesmírný týden 2026

23. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2026. Měsíc po úplňku mění fázi k poslední čtvrti. Venuše je na večerní obloze opravdu výrazná a nyní se velmi nápadně blíží trochu slabšímu Jupiteru. Hodně blízko budou už v neděli 7. 6. Nízko už je večer vidět i Merkur. Velmi nízko na ranní obloze začíná být vidět Saturn. Sluneční aktivita je zatím nízká. Možná se objeví první noční svítící oblaka (NLC). V kosmonautice nejvíce, byť negativně, zaujala exploze rakety New Glenn během příprav k misi NG-4. Před 60 lety pokračoval intenzivně program Gemini a před 15 lety dolétal raketoplán Endeavour.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Částečný zákryt Měsíce letadlem

Letadlo přilétá k přistání na letišti Václava Havla. Den po úplňku, téměř jasno. Canon EOS 5DS R, objektiv Canon EF 100-400 L IS + telekonvertor Kenko 1,4X (aktuálně celkové ohnisko 560mm). Clona F14, čas 1/200, ISO 800. Zpracování Canon DPP 4. Snímek letadla zakrývající velkou část Měsíce jsem podle původního plánu chtěl pořídit o den dříve. Z důvodu oblohy zcela zatažené během úplňku ho však nebylo možno provést.

Další informace »