Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. květen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. květen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velkolepá mlhovina Koňská hlava

Uznání a copyright: Marco Burali, Tiziano Capecchi, Marco Mancini (Osservatorio MTM)

Tento velkolepý mezihvězdný prachový mrak opracovává hvězdný vítr a záření a náhodou tak vznikl tento rozpoznatelný tvar. Mlhovina se přiléhavě nazývá Koňská hlava a nachází se asi 1500 daleko v rozsáhlém komplexu mračen v Orionu. Asi pět světelných let "vysoký" tmavý mrak je katalogizovaný jako Barnard 33 a je vidět jen díky tomu, že zakrývající prach je vidět v siluetě proti červeně zářící emisní mlhovině IC 434. V tomto tmavém mračnu vznikají hvězdy. Vlevo dole je kontrastní modrá reflekční mlhovina NGC 2023, která obklopuje horkou mladou hvězdu. Tento nádherný barevný snímek kombinuje úzkopásmové a širokoúhlé snímky pořízené třemi různými dalekohledy.

Štítky: Mlhovina, Prach, Horsehead nebula, B33, Ic434, Ngc2023


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše a Plejády

Další informace »