Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. květen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. květen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velkolepá mlhovina Koňská hlava

Uznání a copyright: Marco Burali, Tiziano Capecchi, Marco Mancini (Osservatorio MTM)

Tento velkolepý mezihvězdný prachový mrak opracovává hvězdný vítr a záření a náhodou tak vznikl tento rozpoznatelný tvar. Mlhovina se přiléhavě nazývá Koňská hlava a nachází se asi 1500 daleko v rozsáhlém komplexu mračen v Orionu. Asi pět světelných let "vysoký" tmavý mrak je katalogizovaný jako Barnard 33 a je vidět jen díky tomu, že zakrývající prach je vidět v siluetě proti červeně zářící emisní mlhovině IC 434. V tomto tmavém mračnu vznikají hvězdy. Vlevo dole je kontrastní modrá reflekční mlhovina NGC 2023, která obklopuje horkou mladou hvězdu. Tento nádherný barevný snímek kombinuje úzkopásmové a širokoúhlé snímky pořízené třemi různými dalekohledy.

Štítky: Mlhovina, Prach, Horsehead nebula, B33, Ic434, Ngc2023


8. vesmírný týden 2026

8. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 16. 2. do 22. 2. 2026. Měsíc bude v novu a čeká nás večerní konjunkce s planetami. Velmi nízko je za soumraku Venuše, o něco výše Merkur, Saturn a Neptun. Za tmy je večer vysoko nad jihozápadem Uran a k jihu stoupá Jupiter. Aktivita Slunce nízká. Crew-12 úspěšně dorazila na ISS. Mise Crew-12 úspěšně zakotvila u ISS v lodi Crew Dragon Endeavour. Evropská raketa Ariane 6 letěla poprvé a úspěšně se čtyřmi urychlovacími postranními motory. Vulcan měl při úspěšném startu s tajnou misí USSF-87 problém s postranním motorem, stejně jako při druhém letu této rakety. Před pěti lety jsme napjatě sledovali úspěšné přistání Perseverance na Marsu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M27 přes 1.54m Dánský dalekohled, La Silla

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2025 obdržel snímek autorů Kamil Hornoch a Martin Myslivec s názvem M27 – Dumbbell Nebula Kalendář ukazuje datum 14. srpna 1758 a francouzský astronom Charles Messier na observatoři v Hôtel de Cluny v Paříži pátrá po Halleyově kometě. Pátrá však již

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře, Kostomlaty pod Milešovkou 19.1.2026

Další informace »