Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. květen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. květen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdná noc nad Iguacu

Uznání a copyright: Babak Tafreshi (TWAN)

Touto hvězdnatou nocí jasně zářil oblouk jižní Mléčné dráhy. V popředí tohoto nádherného pohledu na oblohu z 4. května je deštný prales u ohromných vodopádů Iguaçu a národního parku na hranicích Brazílie a Argentiny. Při pohledu na oblohu podél Mléčné dráhy je zleva vidět Alfa a Beta Centauri, Uhelný pytel, Jižní kříž a mlhovina Carina. Zcela vpravo je Sirius, nejjasnější hvězda na noční obloze planety Země. Na scéně jsou také brilantní Canopus, druhá nejjasnější hvězda v noci a naše sousední galaxie Velký a Malý Magellanův mrak. Položte na obrázek kurzor a hned je najdete snadněji. Světla u středu na obzoru jsou z mnohem bližšího argentinského letiště Iguazú Falls International Airport.

Štítky: Lmc, Mléčná dráha, Jižní kříž, Smc, Southern hemisphere, Brazil, Argentina, Iguacu, Mouse over


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »