Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. květen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. květen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prchavá mlhovina Medůza

Uznání a copyright: Bob Franke

Na tomto vábivém teleskopickém pohledu ve falešných barvách je normálně slabá a prchavá mlhovina Medůza. U paty nebeského dvojčete Medůzy jsou po stranách dvě jasné hvězdy Mu a Eta Geminorum a jasný emisní hřeben s rašícími úponky dolů a vpravo od středu. Tato kosmická Medůza je vlastně součástí bublinovitého pozůstatku supernovy IC 443, rozpínajícího se mračna trosek po hmotné hvězdě, která vybuchla. Světlo z této exploze poprvé dosáhlo Zemi před 30 000 lety. Podobně jako její sestřenice v astrofyzikálních vodách Krabí mlhovina, také IC 443 skrývá neutronovou hvězdu, zbytek zhrouceného hvězdného jádra. Vlevo nahoře vyplňuje pole emisní mlhovina Sharpless 249. Mlhovina Medůza je vzdálená asi 5000 světelných let. V této vzdálenosti by tento obrázek zabíral asi 300 světelných let. Zde použité barevné schéma úzkopásmových kompozitních obrázků se stalo populárním na snímcích z Hubblova kosmického dalekohledu a mapuje emise atomů kyslíku, vodíku a síry do modrých, zelených a červených barev.

Štítky: Emisní mlhovina, Zbytek supernovy, Ic443, Sharpless 249


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »