Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. květen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. květen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prchavá mlhovina Medůza

Uznání a copyright: Bob Franke

Na tomto vábivém teleskopickém pohledu ve falešných barvách je normálně slabá a prchavá mlhovina Medůza. U paty nebeského dvojčete Medůzy jsou po stranách dvě jasné hvězdy Mu a Eta Geminorum a jasný emisní hřeben s rašícími úponky dolů a vpravo od středu. Tato kosmická Medůza je vlastně součástí bublinovitého pozůstatku supernovy IC 443, rozpínajícího se mračna trosek po hmotné hvězdě, která vybuchla. Světlo z této exploze poprvé dosáhlo Zemi před 30 000 lety. Podobně jako její sestřenice v astrofyzikálních vodách Krabí mlhovina, také IC 443 skrývá neutronovou hvězdu, zbytek zhrouceného hvězdného jádra. Vlevo nahoře vyplňuje pole emisní mlhovina Sharpless 249. Mlhovina Medůza je vzdálená asi 5000 světelných let. V této vzdálenosti by tento obrázek zabíral asi 300 světelných let. Zde použité barevné schéma úzkopásmových kompozitních obrázků se stalo populárním na snímcích z Hubblova kosmického dalekohledu a mapuje emise atomů kyslíku, vodíku a síry do modrých, zelených a červených barev.

Štítky: Emisní mlhovina, Zbytek supernovy, Ic443, Sharpless 249


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko 1.12.2024

Další informace »