Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. květen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. květen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Srpek Venuše a Měsíce

Uznání a copyright: Iván Éder

Cosi se skrývá za mraky. Po pečlivé prohlídce je vidět, že ty vznešené oblouky jsou ve skutečnosti velice daleko. Patří pozemskému Měsíci a planetě Venuši. Jak Měsíc, tak i Venuše jsou dostatečně jasné na to, aby mohly být vidět i ve dne a obě tělesa mohou vykazovat fáze srpku. Abyste uviděli fázi srpku u Venuše, která se jeví docela malá, tak potřebujete triedr nebo dalekohled. Na denním snímku nahoře pořízeném v Budapešti v Maďarsku v roce 2004 je Měsíc a Venuše v podobných fázích krátce předtím, než Měsíc zakryl větší, ale vzdálenější svět. Podobně bude i dnes v části Afriky a Asie během dne vidět zákryt Venuše Měsícem. Asi hodinu po pořízení tohoto snímku se Venuše zase objevila.

Štítky: Měsíc, Venuše, Daytime occultation


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad hladinou Labe

Fotka Měsíce nad hladinou Labe

Další informace »