Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. květen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. květen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Srpek Venuše a Měsíce

Uznání a copyright: Iván Éder

Cosi se skrývá za mraky. Po pečlivé prohlídce je vidět, že ty vznešené oblouky jsou ve skutečnosti velice daleko. Patří pozemskému Měsíci a planetě Venuši. Jak Měsíc, tak i Venuše jsou dostatečně jasné na to, aby mohly být vidět i ve dne a obě tělesa mohou vykazovat fáze srpku. Abyste uviděli fázi srpku u Venuše, která se jeví docela malá, tak potřebujete triedr nebo dalekohled. Na denním snímku nahoře pořízeném v Budapešti v Maďarsku v roce 2004 je Měsíc a Venuše v podobných fázích krátce předtím, než Měsíc zakryl větší, ale vzdálenější svět. Podobně bude i dnes v části Afriky a Asie během dne vidět zákryt Venuše Měsícem. Asi hodinu po pořízení tohoto snímku se Venuše zase objevila.

Štítky: Měsíc, Venuše, Daytime occultation


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přechod Merkuru před Sluncem

Bílov okr. NJ, čas 13:50 SEČ

Další informace »