Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. květen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. květen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Srpek Venuše a Měsíce

Uznání a copyright: Iván Éder

Cosi se skrývá za mraky. Po pečlivé prohlídce je vidět, že ty vznešené oblouky jsou ve skutečnosti velice daleko. Patří pozemskému Měsíci a planetě Venuši. Jak Měsíc, tak i Venuše jsou dostatečně jasné na to, aby mohly být vidět i ve dne a obě tělesa mohou vykazovat fáze srpku. Abyste uviděli fázi srpku u Venuše, která se jeví docela malá, tak potřebujete triedr nebo dalekohled. Na denním snímku nahoře pořízeném v Budapešti v Maďarsku v roce 2004 je Měsíc a Venuše v podobných fázích krátce předtím, než Měsíc zakryl větší, ale vzdálenější svět. Podobně bude i dnes v části Afriky a Asie během dne vidět zákryt Venuše Měsícem. Asi hodinu po pořízení tohoto snímku se Venuše zase objevila.

Štítky: Měsíc, Venuše, Daytime occultation


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrna

newton 150/750 + ZWO camera ASI 178

Další informace »