Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. květen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. květen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Panoráma Velrybí galaxie

Uznánía copyright: Nikolaus Sulzenauer

Zarolujte doprava a uvidíte tuto modrou velrybu v celé její délce. NGC 4631 je velká krásná spirální galaxie, která je vidět z boku ve vzdálenosti pouhých 30 miliónů světelných let. Trochu zborcený vřetenovitý tvar jí dal její jméno galaxie Velryba. Tento panoramický barevný obraz Velryby oživují tmavá mezihvězdná prachová mračna a mladé jasné modré hvězdokupy. Pás v NGC 4631 nejenže se podobá pásu v naší vlastní Mléčné dráze, ale i její skutečná velikost je podobná Mléčné dráze. Tato galaxie je také známá tím, že vyvrhuje halo horkého rentgenově zářícího plynu. Galaxie Velryba měří asi 140 000 světelných let a lze ji spatřit i malým dalekohledem v souhvězdí Honicích psů (Canes Venatici).

Štítky: Spirální galaxie, NGC 4631, Whale Galaxy


29. vesmírný týden 2020

29. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 7. do 19. 7. 2020. Měsíc ubývá směrem k novu. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět prakticky celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Na obloze je nádherná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. Falcon 9 se Starlinky zaznamenal další odklad. Startovat má také sonda k Marsu, kterou připravily Spojené arabské emiráty. Před 170 lety byla provedena první primitivní fotografie hvězdy Vega a před 45 lety se setkaly posádky v rámci mise Sojuz-Apollo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2020 F3 NEOWISE

C/2020 F3 NEOWISE

Další informace »