Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. květen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. květen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Raketoplán a kosmická stanice před Sluncem

Uznání a copyright: Thierry Legault

Toto nejsou sluneční skvrny. Ty tmavé skvrny na Slunci vpravo nahoře jsou ve skutečnosti raketoplán Atlantis za letu STS-132 a Mezinárodní kosmická stanice (ISS). V minulosti už hodně pozorovatelů spatřilo kosmickou stanici a raketoplán na oběžné dráze asi 350 kilometrů nad Zemí jako jasné hvězdy plující soumračnou oblohou a stále se třpytící ve slunečním světle. Zde ale astrofotograf Thierry Lagault přesně spočítal výskyt vzácné události, aby mohl zaznamenat kosmické přibližování v kombinaci rychle se pohybujících siluet před slunečním kotoučem. Snímek nahoře pořídil minulou neděli 16. května asi 50 minut před tím, než se raketoplán ke kosmické stanici připojil. Atlantis nedávno odstartoval k ISS ke svému poslednímu letu před svým odstavením.

Štítky: Raketoplán, Slunce, Kosmická stanice


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »