Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. květen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. květen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Raketoplán a kosmická stanice před Sluncem

Uznání a copyright: Thierry Legault

Toto nejsou sluneční skvrny. Ty tmavé skvrny na Slunci vpravo nahoře jsou ve skutečnosti raketoplán Atlantis za letu STS-132 a Mezinárodní kosmická stanice (ISS). V minulosti už hodně pozorovatelů spatřilo kosmickou stanici a raketoplán na oběžné dráze asi 350 kilometrů nad Zemí jako jasné hvězdy plující soumračnou oblohou a stále se třpytící ve slunečním světle. Zde ale astrofotograf Thierry Lagault přesně spočítal výskyt vzácné události, aby mohl zaznamenat kosmické přibližování v kombinaci rychle se pohybujících siluet před slunečním kotoučem. Snímek nahoře pořídil minulou neděli 16. května asi 50 minut před tím, než se raketoplán ke kosmické stanici připojil. Atlantis nedávno odstartoval k ISS ke svému poslednímu letu před svým odstavením.

Štítky: Raketoplán, Slunce, Kosmická stanice


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »