Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. květen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. květen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rho Ophiuchus širokoúhle

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo

Mračna kolem hvězdné soustavy Rho Ophiucus tvoří jednu z nejbližších hvězdotvorných oblastí. Rho Ophiucus je podvojný hvězdný systém, který je vidět ve světle zbarvené oblasti vpravo. Tento systém se nachází ve vzdálenosti pouhých 400 světelných let a je charakteristický svým barevným okolím včetně červené emisní mlhoviny a četných světlých a tmavých hnědých prachových pásů. Téměř vpravo nahoře od molekulárního oblačného systému Rho Ophiucus je žlutá hvězda Antares, zatímco mezi Antaresem a červenou emisní mlhovinou je vidět náhodně superponovaná kulová hvězdokupa M4. Téměř dole se nachází IC 4592, mlhovina Modrá koňská hlava. Modrá záře kolem oka Modré koňské hlavy a dalších hvězd na snímku je reflekční mlhovina tvořená jemným prachem. Na snímku nahoře je vlevo geometricky vychýlená reflekční mlhovina katalogizovaná jako Sharpless 1. Jasná hvězda zde u prachového uzlu způsobuje okolní reflekční mlhovinu. Přestože lze většinu těchto útvarů uvidět i malým dalekohledem v souhvězdích Hadonoš (Ophiucus), Štír (Scorpius) a Střelec (Sagittarius), tak jediným způsobem, jak uvidět ty spletité detaily prachových vírů nahoře, je použít dlouhou expozici.

Štítky: M4, Rho Ophiuchus, Blue Horsehead


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »