Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. květen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. květen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rho Ophiuchus širokoúhle

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo

Mračna kolem hvězdné soustavy Rho Ophiucus tvoří jednu z nejbližších hvězdotvorných oblastí. Rho Ophiucus je podvojný hvězdný systém, který je vidět ve světle zbarvené oblasti vpravo. Tento systém se nachází ve vzdálenosti pouhých 400 světelných let a je charakteristický svým barevným okolím včetně červené emisní mlhoviny a četných světlých a tmavých hnědých prachových pásů. Téměř vpravo nahoře od molekulárního oblačného systému Rho Ophiucus je žlutá hvězda Antares, zatímco mezi Antaresem a červenou emisní mlhovinou je vidět náhodně superponovaná kulová hvězdokupa M4. Téměř dole se nachází IC 4592, mlhovina Modrá koňská hlava. Modrá záře kolem oka Modré koňské hlavy a dalších hvězd na snímku je reflekční mlhovina tvořená jemným prachem. Na snímku nahoře je vlevo geometricky vychýlená reflekční mlhovina katalogizovaná jako Sharpless 1. Jasná hvězda zde u prachového uzlu způsobuje okolní reflekční mlhovinu. Přestože lze většinu těchto útvarů uvidět i malým dalekohledem v souhvězdích Hadonoš (Ophiucus), Štír (Scorpius) a Střelec (Sagittarius), tak jediným způsobem, jak uvidět ty spletité detaily prachových vírů nahoře, je použít dlouhou expozici.

Štítky: M4, Rho Ophiuchus, Blue Horsehead


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »