Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. květen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. květen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rho Ophiuchus širokoúhle

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo

Mračna kolem hvězdné soustavy Rho Ophiucus tvoří jednu z nejbližších hvězdotvorných oblastí. Rho Ophiucus je podvojný hvězdný systém, který je vidět ve světle zbarvené oblasti vpravo. Tento systém se nachází ve vzdálenosti pouhých 400 světelných let a je charakteristický svým barevným okolím včetně červené emisní mlhoviny a četných světlých a tmavých hnědých prachových pásů. Téměř vpravo nahoře od molekulárního oblačného systému Rho Ophiucus je žlutá hvězda Antares, zatímco mezi Antaresem a červenou emisní mlhovinou je vidět náhodně superponovaná kulová hvězdokupa M4. Téměř dole se nachází IC 4592, mlhovina Modrá koňská hlava. Modrá záře kolem oka Modré koňské hlavy a dalších hvězd na snímku je reflekční mlhovina tvořená jemným prachem. Na snímku nahoře je vlevo geometricky vychýlená reflekční mlhovina katalogizovaná jako Sharpless 1. Jasná hvězda zde u prachového uzlu způsobuje okolní reflekční mlhovinu. Přestože lze většinu těchto útvarů uvidět i malým dalekohledem v souhvězdích Hadonoš (Ophiucus), Štír (Scorpius) a Střelec (Sagittarius), tak jediným způsobem, jak uvidět ty spletité detaily prachových vírů nahoře, je použít dlouhou expozici.

Štítky: M4, Rho Ophiuchus, Blue Horsehead


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P na soumračném nebi

Když počasí nespolupracuje.

Další informace »