Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. květen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. květen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rho Ophiuchus širokoúhle

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo

Mračna kolem hvězdné soustavy Rho Ophiucus tvoří jednu z nejbližších hvězdotvorných oblastí. Rho Ophiucus je podvojný hvězdný systém, který je vidět ve světle zbarvené oblasti vpravo. Tento systém se nachází ve vzdálenosti pouhých 400 světelných let a je charakteristický svým barevným okolím včetně červené emisní mlhoviny a četných světlých a tmavých hnědých prachových pásů. Téměř vpravo nahoře od molekulárního oblačného systému Rho Ophiucus je žlutá hvězda Antares, zatímco mezi Antaresem a červenou emisní mlhovinou je vidět náhodně superponovaná kulová hvězdokupa M4. Téměř dole se nachází IC 4592, mlhovina Modrá koňská hlava. Modrá záře kolem oka Modré koňské hlavy a dalších hvězd na snímku je reflekční mlhovina tvořená jemným prachem. Na snímku nahoře je vlevo geometricky vychýlená reflekční mlhovina katalogizovaná jako Sharpless 1. Jasná hvězda zde u prachového uzlu způsobuje okolní reflekční mlhovinu. Přestože lze většinu těchto útvarů uvidět i malým dalekohledem v souhvězdích Hadonoš (Ophiucus), Štír (Scorpius) a Střelec (Sagittarius), tak jediným způsobem, jak uvidět ty spletité detaily prachových vírů nahoře, je použít dlouhou expozici.

Štítky: M4, Rho Ophiuchus, Blue Horsehead


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »