Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. březen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. březen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Molekulární mračno Barnard 163

Uznání a copyright: T. Rector (U. Alaska Anchorage), H. Schweiker, WIYN, NOAO, AURA, NSF

Může to sice vypadat jako kachna, ale místo vajec snáší hvězdy. Ve středu snímku nahoře je Barnard 163, mlhovina z molekulárního plynu a prachu tak hustého, že ji viditelné světlo neprosvítí. Barnard 163 se s rozpřaženými křídly měří na světelné roky a vnitřek je jistě chladnější jako vnější části, což což navozuje podmínky, za kterých se může plyn vysrážet a nakonec vytvářet hvězdy. Barnard 163 se nachází asi 3000 světelných let od Země v souhvězdí krále Kefea (Cepheus). Červená záře v pozadí pochází z IC 1396, velké emisní mlhoviny, která hostí mlhovinu Sloní chobot. Nalezení mlhoviny Barnard 163 na snímku její větší emisní mlhoviny IC 1396 může být výzvou, ale je to možné.

Štítky: Molekulární mračno, Absorpční mlhovina, Barnard 163


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neowise z Písečné

Kometa focená v Písečné u Jeseníku.

Další informace »