Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. březen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. březen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Molekulární mračno Barnard 163

Uznání a copyright: T. Rector (U. Alaska Anchorage), H. Schweiker, WIYN, NOAO, AURA, NSF

Může to sice vypadat jako kachna, ale místo vajec snáší hvězdy. Ve středu snímku nahoře je Barnard 163, mlhovina z molekulárního plynu a prachu tak hustého, že ji viditelné světlo neprosvítí. Barnard 163 se s rozpřaženými křídly měří na světelné roky a vnitřek je jistě chladnější jako vnější části, což což navozuje podmínky, za kterých se může plyn vysrážet a nakonec vytvářet hvězdy. Barnard 163 se nachází asi 3000 světelných let od Země v souhvězdí krále Kefea (Cepheus). Červená záře v pozadí pochází z IC 1396, velké emisní mlhoviny, která hostí mlhovinu Sloní chobot. Nalezení mlhoviny Barnard 163 na snímku její větší emisní mlhoviny IC 1396 může být výzvou, ale je to možné.

Štítky: Molekulární mračno, Absorpční mlhovina, Barnard 163


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »