Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. březen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. březen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Modrý srpek Měsíce z vesmíru

Uznání: Expedition 13 Crew, International Space Station, NASA

Co se to stalo s Měsícem? Astronauté z Mezinárodní kosmické stanice (ISS), kteří se v červnu 2006 vznášeli na oběžné dráze kolem Země zachytili, jak se daleko nad obzorem vznáší srpek Měsíce. Snímek nahoře je zajímavý tím, že se část Měsíce zdá modrá a část jako by chyběla. Oba jevy způsobuje atmosféra Země. Molekuly vzduchu lépe rozptylují modřejší světlo a tak pro pozorovatele na zemi činí denní oblohu modrou a pro astronauty zase modrý horizont. Kromě odrážení slunečního světla tyto atmosférické molekuly také odstiňují měsíční světlo a tak způsobují, že spodní část měsíce mizí. Když se podíváte výše na fotografii, tak řidší atmosféra víc a víc černější.

Štítky: Měsíc, ISS, Blue moon


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc před první čtvrtí

Další informace »