Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. březen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. březen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Modrý srpek Měsíce z vesmíru

Uznání: Expedition 13 Crew, International Space Station, NASA

Co se to stalo s Měsícem? Astronauté z Mezinárodní kosmické stanice (ISS), kteří se v červnu 2006 vznášeli na oběžné dráze kolem Země zachytili, jak se daleko nad obzorem vznáší srpek Měsíce. Snímek nahoře je zajímavý tím, že se část Měsíce zdá modrá a část jako by chyběla. Oba jevy způsobuje atmosféra Země. Molekuly vzduchu lépe rozptylují modřejší světlo a tak pro pozorovatele na zemi činí denní oblohu modrou a pro astronauty zase modrý horizont. Kromě odrážení slunečního světla tyto atmosférické molekuly také odstiňují měsíční světlo a tak způsobují, že spodní část měsíce mizí. Když se podíváte výše na fotografii, tak řidší atmosféra víc a víc černější.

Štítky: Měsíc, ISS, Blue moon


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »