Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. červenec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. červenec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dnes: Modrý měsíc

Uznání a copyright: Vic Winter (ICSTARS)

Jak často se se ukáže měsíční úplněk dvakrát ve stejném měsíci? Přesně je jednou za modrý Měsíc (anglicky: once in a Blue Moon). Moderní použití výrazu "modrý Měsíc" se vztahuje na druhý úplněk v jediném měsíci. Dnešní modrý Měsíc bude první od listopadu 2001. Modrý Měsíc typicky nastává jednou za několik let. Důvodem vzácnosti modrého Měsíce je to, že doba 29.53 dní mezi úplňky je o něco kratší než počet dní v průměrném měsíci. Nicméně, nečekejte, že byl dnes měsíc vypadal modrý! Výraz "modrý Měsíc" byl nedávno vystopován k chybě v časopiseckém článku z roku 1946. Je ale možné, aby se Měsíc jevil namodralý, může to být způsobeno jemným prachem, který cirkuluje v atmosféře Země a možná pochází z vulkanických explozí. Snímek nahoře nebyl pořízen za úplňku, ale při tmavomodré ranní obloze. Jasný srpek je tou částí, která je vystavena slunečnímu světlu - zbytek Měsíce září slunečním světlem odráženým od Země. Na této fotografii je ovšem vidět také planeta Jupiter se svými čtyřmi největšími měsíci.

Štítky: Měsíc, Jupiter, Blue moon


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »