Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. červenec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. červenec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dnes: Modrý měsíc

Uznání a copyright: Vic Winter (ICSTARS)

Jak často se se ukáže měsíční úplněk dvakrát ve stejném měsíci? Přesně je jednou za modrý Měsíc (anglicky: once in a Blue Moon). Moderní použití výrazu "modrý Měsíc" se vztahuje na druhý úplněk v jediném měsíci. Dnešní modrý Měsíc bude první od listopadu 2001. Modrý Měsíc typicky nastává jednou za několik let. Důvodem vzácnosti modrého Měsíce je to, že doba 29.53 dní mezi úplňky je o něco kratší než počet dní v průměrném měsíci. Nicméně, nečekejte, že byl dnes měsíc vypadal modrý! Výraz "modrý Měsíc" byl nedávno vystopován k chybě v časopiseckém článku z roku 1946. Je ale možné, aby se Měsíc jevil namodralý, může to být způsobeno jemným prachem, který cirkuluje v atmosféře Země a možná pochází z vulkanických explozí. Snímek nahoře nebyl pořízen za úplňku, ale při tmavomodré ranní obloze. Jasný srpek je tou částí, která je vystavena slunečnímu světlu - zbytek Měsíce září slunečním světlem odráženým od Země. Na této fotografii je ovšem vidět také planeta Jupiter se svými čtyřmi největšími měsíci.

Štítky: Měsíc, Jupiter, Blue moon


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »