Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. srpen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. srpen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Síla z prázdného prostoru: Casimirův jev

Uznání a copyright: Umar Mohideen (U. California at Riverside)

Tato titěrná kulička poskytuje důkaz, že se bude vesmír navždy rozpínat. Kulička, která měří něco přes desetinu milimetru, se pohybuje vůči hladké desce jako odpověď na energetické fluktuace ve vakuu prázdného prostoru. Tato přitažlivost je podle svého objevitele známá jako Casimirův jev. Ten se před 50 lety pokoušel porozumět, proč se tekutiny jako třeba majonéza pohybují tak pomalu. Dnes se hromadí důkazy, že největší hustota energie ve vesmíru je v neznámé formě zvané temná energie. Forma a geneze temné energie je téměř neznámá, ale postuluje se ve vztahu k fluktuacím vakua podobným jako u Casimirova jevu, ale nějak generovaným prostorem samotným. Zdá se, že tato rozlehlá a tajemná temná energie gravitačně působí na veškerou hmotu a tudíž pravděpodobně způsobuje trvalou expanzi vesmíru. Pochopení fluktuací vakua je v popředí vědeckého výzkumu nejen kvůli lepšímu porozumění našemu vesmíru, ale také kvůli zastavování částí mikromechanických strojů vzájemným slepováním.

Štítky: Vesmír, Dark energy, Casimir Effect


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkcia C /2020 F3 s M53

Rozdiel v jasnosti cca 3m je dosť zjavny

Další informace »