Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. srpen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. srpen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Síla z prázdného prostoru: Casimirův jev

Uznání a copyright: Umar Mohideen (U. California at Riverside)

Tato titěrná kulička poskytuje důkaz, že se bude vesmír navždy rozpínat. Kulička, která měří něco přes desetinu milimetru, se pohybuje vůči hladké desce jako odpověď na energetické fluktuace ve vakuu prázdného prostoru. Tato přitažlivost je podle svého objevitele známá jako Casimirův jev. Ten se před 50 lety pokoušel porozumět, proč se tekutiny jako třeba majonéza pohybují tak pomalu. Dnes se hromadí důkazy, že největší hustota energie ve vesmíru je v neznámé formě zvané temná energie. Forma a geneze temné energie je téměř neznámá, ale postuluje se ve vztahu k fluktuacím vakua podobným jako u Casimirova jevu, ale nějak generovaným prostorem samotným. Zdá se, že tato rozlehlá a tajemná temná energie gravitačně působí na veškerou hmotu a tudíž pravděpodobně způsobuje trvalou expanzi vesmíru. Pochopení fluktuací vakua je v popředí vědeckého výzkumu nejen kvůli lepšímu porozumění našemu vesmíru, ale také kvůli zastavování částí mikromechanických strojů vzájemným slepováním.

Štítky: Vesmír, Dark energy, Casimir Effect


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »