Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. srpen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. srpen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Síla z prázdného prostoru: Casimirův jev

Uznání a copyright: Umar Mohideen (U. California at Riverside)

Tato titěrná kulička poskytuje důkaz, že se bude vesmír navždy rozpínat. Kulička, která měří něco přes desetinu milimetru, se pohybuje vůči hladké desce jako odpověď na energetické fluktuace ve vakuu prázdného prostoru. Tato přitažlivost je podle svého objevitele známá jako Casimirův jev. Ten se před 50 lety pokoušel porozumět, proč se tekutiny jako třeba majonéza pohybují tak pomalu. Dnes se hromadí důkazy, že největší hustota energie ve vesmíru je v neznámé formě zvané temná energie. Forma a geneze temné energie je téměř neznámá, ale postuluje se ve vztahu k fluktuacím vakua podobným jako u Casimirova jevu, ale nějak generovaným prostorem samotným. Zdá se, že tato rozlehlá a tajemná temná energie gravitačně působí na veškerou hmotu a tudíž pravděpodobně způsobuje trvalou expanzi vesmíru. Pochopení fluktuací vakua je v popředí vědeckého výzkumu nejen kvůli lepšímu porozumění našemu vesmíru, ale také kvůli zastavování částí mikromechanických strojů vzájemným slepováním.

Štítky: Vesmír, Dark energy, Casimir Effect


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »