Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. srpen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. srpen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spikule: výtrysky na Slunci

Uznání: SST, Royal Swedish Academy of Sciences, LMSAL

Představte si trubici širokou jako nějaký stát a dlouhou jako polovina Země. A teď si představte, že tato trubice je plná horkého plynu, který se pohybuje rychlostí 50 000 kilometrů za hodinu. Dále si představte, že tato trubice není z kovu, ale tvoří ji průhledné magnetické pole. Tak si tedy představujete právě jednu jedinou z tisíců mladých spikulí na aktivním Slunci. Nahoře je zobrazen snímek s možná dosud nejvyšším rozlišením těchto záhadných slunečních průtokových trubic. Spikule posévají nahoře políčko v sluneční aktivní oblasti 10380, která v červnu procházela přes Slunce, ale jsou zvláště evidentní napravo jako koberec tmavých trubic. Snímkové sekvence nedávno ukázaly, že spikule trvají asi 5 minut, začínají jako vysoké trubice rychle stoupajícího plynu, které ale nakonec, když plyn dosáhne vrcholu, začnou padat zpátky dolů na Slunce. Tyto snímky také poprvé ukazují, že prvotní příčinou spikulí jsou jakoby zvukové vlny, které se pohybují povrchem Slunce a unikají do sluneční atmosféry.

Štítky: Slunce, Výtrysky, Spicules


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skladačka 3 snímkov Canon EOS 550D + Sigma 18-300mm Úprava Photoshop. 14.1.2024 Chynorany

Další informace »