Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. srpen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. srpen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spikule: výtrysky na Slunci

Uznání: SST, Royal Swedish Academy of Sciences, LMSAL

Představte si trubici širokou jako nějaký stát a dlouhou jako polovina Země. A teď si představte, že tato trubice je plná horkého plynu, který se pohybuje rychlostí 50 000 kilometrů za hodinu. Dále si představte, že tato trubice není z kovu, ale tvoří ji průhledné magnetické pole. Tak si tedy představujete právě jednu jedinou z tisíců mladých spikulí na aktivním Slunci. Nahoře je zobrazen snímek s možná dosud nejvyšším rozlišením těchto záhadných slunečních průtokových trubic. Spikule posévají nahoře políčko v sluneční aktivní oblasti 10380, která v červnu procházela přes Slunce, ale jsou zvláště evidentní napravo jako koberec tmavých trubic. Snímkové sekvence nedávno ukázaly, že spikule trvají asi 5 minut, začínají jako vysoké trubice rychle stoupajícího plynu, které ale nakonec, když plyn dosáhne vrcholu, začnou padat zpátky dolů na Slunce. Tyto snímky také poprvé ukazují, že prvotní příčinou spikulí jsou jakoby zvukové vlny, které se pohybují povrchem Slunce a unikají do sluneční atmosféry.

Štítky: Slunce, Výtrysky, Spicules


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »