Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. březen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. březen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaktická kupa Hickson 44

Uznání a copyright: MASIL Imaging Team

Galaxie, podobně jako hvězdy, často utvářejí kupy. Skupina galaxií je soustava, která obsahuje více než dvě galaxie, ale méně než desítky či stovky, ze kterých se skládají kupy galaxií. Nejpozoruhodnějším příkladem je Místní skupina galaxií, ve které je přes 30 galaxií včetně naší Mléčné dráhy, Andromedy a Magellanových mračen. Na snímku nahoře je blízká kompaktní skupina Hickson 44. Tato skupina se nachází asi 60 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Lva (Leo). Hickson 44 se též nazývá Skupina NGC 3190 a obsahuje několik jasných spirálních galaxií a jednu jasnou eliptickou galaxii vlevo nahoře. Jasný zdroj vpravo nahoře je hvězda v popředí. Mnoho galaxií v Hickson 44 i v dalších kompaktních skupinách buď pomalu splývá nebo gravitačně táhne jednu od druhé.

Štítky: Galaxie, Galaxy group, Hickson 44


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »