Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. březen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. březen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vícerozměrný vesmír

Viz popis.

Uznání a copyright: Mark Newbold

Má náš vesmír vyšší, ale nezvyklé prostorové dimenze? Tato myšlenka získala na popularitě, protože pomáhá vysvětlit, proč se velice vzdálené části našeho vesmíru jeví tak podobné a proč se zdá, že geometrie našeho vesmíru přirozeně nevyplývá z množství hmoty, kterou zdá se obsahuje. Tato myšlenka také převládá v moderních pokusech kombinovat gravitaci a kvantovou mechaniku, včetně M-teorie (formálně teorie strun) a Randall-Sundrumovy teorie. Do takových modelů patří brány a vnitřky vesmíru a často se, kromě jiných věcí, pokoušejí vysvětlit, proč jsou některé kvantové energie a změřené kosmologické konstanty tak malé. Nahoře je vidět dynamická trojrozměrná kresba (dva rozměry a čas) čtyřrozměrného popisu pětirozměrné krychle (hyperkrychle se čtyřmi prostorovými dimenzemi, též známé jako teserakt). Nejlepší multi dimenzionální perspektivu získáte, když si nasadíte červenomodré brýle.

Štítky: Kosmologie, Dimensions, Space, Java applet


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Drujá vlna polární záře. Čas mezi 0:15 až 1:15, 11.5.2024. Foto bez úprav. Polární záře se objevovala i u souhvězdí severní koruna.

Další informace »