Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. březen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. březen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vícerozměrný vesmír

Viz popis.

Uznání a copyright: Mark Newbold

Má náš vesmír vyšší, ale nezvyklé prostorové dimenze? Tato myšlenka získala na popularitě, protože pomáhá vysvětlit, proč se velice vzdálené části našeho vesmíru jeví tak podobné a proč se zdá, že geometrie našeho vesmíru přirozeně nevyplývá z množství hmoty, kterou zdá se obsahuje. Tato myšlenka také převládá v moderních pokusech kombinovat gravitaci a kvantovou mechaniku, včetně M-teorie (formálně teorie strun) a Randall-Sundrumovy teorie. Do takových modelů patří brány a vnitřky vesmíru a často se, kromě jiných věcí, pokoušejí vysvětlit, proč jsou některé kvantové energie a změřené kosmologické konstanty tak malé. Nahoře je vidět dynamická trojrozměrná kresba (dva rozměry a čas) čtyřrozměrného popisu pětirozměrné krychle (hyperkrychle se čtyřmi prostorovými dimenzemi, též známé jako teserakt). Nejlepší multi dimenzionální perspektivu získáte, když si nasadíte červenomodré brýle.

Štítky: Kosmologie, Dimensions, Space, Java applet


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »