Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. květen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. květen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ohlednutí zpět na Marsu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Pro marťanské vozítko Opportunity to byla dlouhá cesta. Vozítko Opportunity je na Marsu už více než šest let a minulý týden překonalo Viking 1 coby nejdéle působící misi na Marsu. Na snímku nahoře jsou už od vzdáleného obzoru vidět stopy kol Opportunity v téměř beztvaré marťanské pustině. Vozítko Opportunity přistálo v roce 2004 na Meridiani Planum a nyní je na své nejdelší a nejnebezpečnější cestě k velkému kráteru Endeavor, kam dospěje někdy v příštím roce. Doufá se, že Endeavor ukáže nějaké stopy starodávné geologie Marsu a zda mohl být kdysi na Marsu život.

Štítky: Mars, Opportunity, Tracks


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »