Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. květen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. květen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ohlednutí zpět na Marsu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Pro marťanské vozítko Opportunity to byla dlouhá cesta. Vozítko Opportunity je na Marsu už více než šest let a minulý týden překonalo Viking 1 coby nejdéle působící misi na Marsu. Na snímku nahoře jsou už od vzdáleného obzoru vidět stopy kol Opportunity v téměř beztvaré marťanské pustině. Vozítko Opportunity přistálo v roce 2004 na Meridiani Planum a nyní je na své nejdelší a nejnebezpečnější cestě k velkému kráteru Endeavor, kam dospěje někdy v příštím roce. Doufá se, že Endeavor ukáže nějaké stopy starodávné geologie Marsu a zda mohl být kdysi na Marsu život.

Štítky: Mars, Opportunity, Tracks


2. vesmírný týden 2026

2. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 1. do 11. 1. 2026. Měsíc po úplňku spěje k poslední čtvrti. Večer je nad jihem až jihozápadem Saturn s Neptunem a nad jihovýchodem Jupiter, který bude v opozici, a tedy nejblíže Zemi a viditelný celou noc. Uran je také v noci vysoko na obloze a chybí jen planety v konjunkci se Sluncem. Aktivita Slunce se zvýšila a erupce vedly i k aktivitě geomagnetického pole a slabým polárním zářím. Pokračují starty Falconů 9 pro platící zákazníky i pro vlastní síť Starlink. K testu se chystá nová raketa Ceres-2. Před 90 lety se narodil Robert Woodrow Wilson, který spolu s Arno Penziasem objevil záření kosmického pozadí.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tulip Nebula

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2025 obdržel snímek „Tulip Nebula“, jehož autorem je astrofotograf Peter Jurista Víte, že nejkrásnější tulipán nekoupíte v Holandsku, ale objevíte jej na noční obloze? Zejména v létě vysoko nad našimi hlavami brázdí bůh Zeus, proměněný v Labuť, když

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planetka (433) Eros poblíž galaxie M33.

Planetka (433) Eros poblíž galaxie M33. Složeno ze 119 jednotlivých expozic po 10 sekundách. Měřítko snímku je 6.8 arcsec/px, sever je nahoře, východ vlevo. Výsledek nepříznivě ovlivnilo silné měsíční světlo, které se navíc rozptylovalo na souvislé sněhové pokrývce. Teplota vzduchu -10.7°C.

Další informace »