Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. květen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. květen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mračna a hvězdy nad sopkou Cotopaxi v Ekvádoru

Uznání a copyright: Stéphane Guisard (Los Cielos de America), TWAN

Co se to děje nad ekvádorskou sopkou Cotopaxi? Při pohledu na časový záznam jediné noci, pořízený tento měsíc, docela dost. Na začátku je tento vznešený vulkán nejprve vidět mezerami v rychle se pohybujících mracích. Mraky brzy zmizí a obloha se zaplní hvězdami, které se zdánlivě otáčí kolem zasněženého vrcholku. Nad ním lze uvidět pás naší Mléčné dráhy, temnou mlhovinu Uhelný pytel i Jižní kříž. Z několika směrů prolétávají družice. Brzy se nasunou řídké mraky a zdá se, jakoby se ty nejjasnější hvězdy začaly více třpytit. Na sopce (počínaje asi 1:13 času filmu) probleskuje světlo horolezců. Skoro na konci filmu nad vrcholkem prolétá jasné letadlo a zanechává kondenzační stopu, která odvane.

Štítky: Sopka, Jižní kříž, Video, Ecuador


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »