Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. květen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. květen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M13: Velká kulová hvězdokupa v Herkulu

Uznání a copyright: Marco Burali, Tiziano Capecchi, Marco Mancini (Osservatorio MTM)

Anglický astronom Edmond Halley si v roce 1716 poznamenal, že "Je to jen malá šmouha, ale při klidné obloze a bez Měsíce se ukáže i pouhému oku." M13 je dnes pochopitelně známa jako Velká kulová hvězdokupa v Herkulu, jedna z nejjasnějších kulových hvězdokup na severní obloze. Pohled dalekohledem ukáže stovky tisíc hvězd této nádherné hvězdokupy. Hvězdy kupy vzdálené asi 25 000 světelných let jsou nahloučené v oblasti o průměru asi 150 světelných let, ale při přibližování ke středu kupy může být v krychli o hraně 3 světelné roky až 100 hvězd. Pro srovnání, nejbližší hvězda ke Slunci je vzdálená přes 4 světelné roky. Na tomto ostrém barevném snímku jsou spolu s hustým jádrem kupy také vnější oblasti M13. Červení a modří obři, kteří se v kupě vyvinuli, jsou vidět ve žlutých a modrých odstínech.

Štítky: Hvězdokupa, Kulová hvězdokupa, M13, Halley


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »