Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. květen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. květen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Atlantis nad Rhodosem

Uznání a copyright: Tamas Ladanyi (TWAN)

V popředí noční krajiny na řeckém historickém ostrovu Rhodos stojí měsíčním světlem ozářená kaple. Na obloze nad ní je vidět barevná lunární korona, kde jasné měsíční světlo lámou kapičky vody v řídkých mracích plujících před měsíčním kotoučem. Tento snímek z počátku večera 17. května se skládá z 9 postupných expozic dlouhých 20 sekund. Ukazuje také stopy hvězd včetně velmi jasné stopy zapadající planety Venuše pod Měsícem u pravého okraje. Odprava doleva nad obzor vystupuje překvapivě barevná stopa raketoplánu Atlantis připojeného k Mezinárodní kosmické stanici. Raketoplán a stanice 350 kilometrů nad zemským povrchem se stále koupou ve slunečním světle. I když by se to mohlo na obloze nad Rhodosem zdát příhodné, tak raketoplán Atlantis se nejmenuje přímo podle legendárního ostrova Atlantis. Místo toho se tak nazývá podle staré plachetnice z 30. let dvacátého století RV Atlantis, prvního výzkumného plavidla oceánografického ústavu ve Woods Hole.

Štítky: Měsíc, Venuše, Stopy hvězd, Halo, ISS, Atlantis, Shuttle orbiter, Ov-104


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »