Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. květen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. květen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Atlantis nad Rhodosem

Uznání a copyright: Tamas Ladanyi (TWAN)

V popředí noční krajiny na řeckém historickém ostrovu Rhodos stojí měsíčním světlem ozářená kaple. Na obloze nad ní je vidět barevná lunární korona, kde jasné měsíční světlo lámou kapičky vody v řídkých mracích plujících před měsíčním kotoučem. Tento snímek z počátku večera 17. května se skládá z 9 postupných expozic dlouhých 20 sekund. Ukazuje také stopy hvězd včetně velmi jasné stopy zapadající planety Venuše pod Měsícem u pravého okraje. Odprava doleva nad obzor vystupuje překvapivě barevná stopa raketoplánu Atlantis připojeného k Mezinárodní kosmické stanici. Raketoplán a stanice 350 kilometrů nad zemským povrchem se stále koupou ve slunečním světle. I když by se to mohlo na obloze nad Rhodosem zdát příhodné, tak raketoplán Atlantis se nejmenuje přímo podle legendárního ostrova Atlantis. Místo toho se tak nazývá podle staré plachetnice z 30. let dvacátého století RV Atlantis, prvního výzkumného plavidla oceánografického ústavu ve Woods Hole.

Štítky: Měsíc, Venuše, Stopy hvězd, Halo, ISS, Atlantis, Shuttle orbiter, Ov-104


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS nad západním obzorem

Další informace »