Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. květen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. květen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Atlantis nad Rhodosem

Uznání a copyright: Tamas Ladanyi (TWAN)

V popředí noční krajiny na řeckém historickém ostrovu Rhodos stojí měsíčním světlem ozářená kaple. Na obloze nad ní je vidět barevná lunární korona, kde jasné měsíční světlo lámou kapičky vody v řídkých mracích plujících před měsíčním kotoučem. Tento snímek z počátku večera 17. května se skládá z 9 postupných expozic dlouhých 20 sekund. Ukazuje také stopy hvězd včetně velmi jasné stopy zapadající planety Venuše pod Měsícem u pravého okraje. Odprava doleva nad obzor vystupuje překvapivě barevná stopa raketoplánu Atlantis připojeného k Mezinárodní kosmické stanici. Raketoplán a stanice 350 kilometrů nad zemským povrchem se stále koupou ve slunečním světle. I když by se to mohlo na obloze nad Rhodosem zdát příhodné, tak raketoplán Atlantis se nejmenuje přímo podle legendárního ostrova Atlantis. Místo toho se tak nazývá podle staré plachetnice z 30. let dvacátého století RV Atlantis, prvního výzkumného plavidla oceánografického ústavu ve Woods Hole.

Štítky: Měsíc, Venuše, Stopy hvězd, Halo, ISS, Atlantis, Shuttle orbiter, Ov-104


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc před první čtvrtí

Další informace »