Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. březen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. březen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Yukonská polární záře se stopami hvězd

Uznání a copyright: Yuichi Takasaka / TWAN / www.blue-moon.ca

Jak se kolem své osy planeta Země otáčí, tak obyčejná kamera na stativu dokáže zachytit vznešené stopy hvězd. Ale ve vysokých šířkách v březnu a dubnu dokáže také zachytit noční třpyt polárních září. Týdny kolem rovnodennosti na jaře i na podzim jsou pro lovce polárních září oblíbeným obdobím. Tyto možnosti demonstruje krásná, měsíčním světlem zalitá vyhlídka ze severozápadního kanadského teritoria Yukon. Obrázek byl pořízen 1. března časně ráno vedle dálnice Klondike asi 60 kilometrů na jih od Dawson City. K sestavení obrázku bylo digitálně zkombinováno hodně krátkých expozic, které sledují soustředné obloučky stop hvězd včetně zelenavých závěsů polárních září též známých jako severní světla.

Štítky: Stopy hvězd, Rovnodennost, Polární záře, Roční období, Yukon, Ncp


49. vesmírný týden 2019

49. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 2. 12. do 8. 12. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, Jupiter rychle mizí. Ráno je vidět Merkur a Mars. Na ISS má proběhnout další výstup k AMS-02 a měly by k ní startovat dvě zásobovací lodi. Před 380 lety byl pozorován první přechod Venuše přes sluneční kotouč.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc

Další informace »