Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. březen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. březen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnův měsíc Helene ze sondy Cassini

Uznání: NASA/JPL/SSI

Co se stalo s povrchem Saturnova měsíce Helene? Kosmická sonda Cassini na oběžné dráze Saturnu minulý týden prolétla ve vzdálenosti dvou průměrů Země od tohoto maličkého měsíčku a zobrazila ho do bezprecedentních podrobností. Ačkoliv jsou vidět konvenční krátery a kopce, tak surový nezpracovaný snímek nahoře také ukazuje terén, který vypadá nezvykle hladký a pruhovaný. Planetární astronomové budou na těchto podrobných snímcích Helene pátrat po indiciích původu a evoluce tohoto 30 kilometrového vznášejícího se ledovce. Měsíček Helene je též neobvyklý také proto, že Saturn obíhá před velkým měsícem Dione, což z něj činí jeden ze čtyř známých měsíců, které obývají gravitační důlek známý jako stabilní Lagrangeův bod.

Štítky: Saturn, Cassini, Helene


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Z okna

Foceno ve 3:45 z okna

Další informace »