Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. březen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. březen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnův měsíc Helene ze sondy Cassini

Uznání: NASA/JPL/SSI

Co se stalo s povrchem Saturnova měsíce Helene? Kosmická sonda Cassini na oběžné dráze Saturnu minulý týden prolétla ve vzdálenosti dvou průměrů Země od tohoto maličkého měsíčku a zobrazila ho do bezprecedentních podrobností. Ačkoliv jsou vidět konvenční krátery a kopce, tak surový nezpracovaný snímek nahoře také ukazuje terén, který vypadá nezvykle hladký a pruhovaný. Planetární astronomové budou na těchto podrobných snímcích Helene pátrat po indiciích původu a evoluce tohoto 30 kilometrového vznášejícího se ledovce. Měsíček Helene je též neobvyklý také proto, že Saturn obíhá před velkým měsícem Dione, což z něj činí jeden ze čtyř známých měsíců, které obývají gravitační důlek známý jako stabilní Lagrangeův bod.

Štítky: Saturn, Cassini, Helene


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Animácia pohybu blízkozemskej planetky s označením 2021 DW1

Další informace »