Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. březen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. březen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnův měsíc Helene ze sondy Cassini

Uznání: NASA/JPL/SSI

Co se stalo s povrchem Saturnova měsíce Helene? Kosmická sonda Cassini na oběžné dráze Saturnu minulý týden prolétla ve vzdálenosti dvou průměrů Země od tohoto maličkého měsíčku a zobrazila ho do bezprecedentních podrobností. Ačkoliv jsou vidět konvenční krátery a kopce, tak surový nezpracovaný snímek nahoře také ukazuje terén, který vypadá nezvykle hladký a pruhovaný. Planetární astronomové budou na těchto podrobných snímcích Helene pátrat po indiciích původu a evoluce tohoto 30 kilometrového vznášejícího se ledovce. Měsíček Helene je též neobvyklý také proto, že Saturn obíhá před velkým měsícem Dione, což z něj činí jeden ze čtyř známých měsíců, které obývají gravitační důlek známý jako stabilní Lagrangeův bod.

Štítky: Saturn, Cassini, Helene


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »