Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. březen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. březen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnův měsíc Helene ze sondy Cassini

Uznání: NASA/JPL/SSI

Co se stalo s povrchem Saturnova měsíce Helene? Kosmická sonda Cassini na oběžné dráze Saturnu minulý týden prolétla ve vzdálenosti dvou průměrů Země od tohoto maličkého měsíčku a zobrazila ho do bezprecedentních podrobností. Ačkoliv jsou vidět konvenční krátery a kopce, tak surový nezpracovaný snímek nahoře také ukazuje terén, který vypadá nezvykle hladký a pruhovaný. Planetární astronomové budou na těchto podrobných snímcích Helene pátrat po indiciích původu a evoluce tohoto 30 kilometrového vznášejícího se ledovce. Měsíček Helene je též neobvyklý také proto, že Saturn obíhá před velkým měsícem Dione, což z něj činí jeden ze čtyř známých měsíců, které obývají gravitační důlek známý jako stabilní Lagrangeův bod.

Štítky: Saturn, Cassini, Helene


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »