Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. březen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. březen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie za srdcem: Maffei 1 a 2

Uznání: NASA, JPL-Caltech, WISE Team

Ty dvě galaxie úplně vlevo byly až do roku 1968 neznámé. Ačkoliv by na noční obloze vypadaly jako dvě jasnější galaxie, tak neprostupný prach v centrálním pásu naší Mléčné dráhy je od pohledu ve viditelném světle skrývá. Snímek v infračerveném světle nahoře pořízený nedávno vypuštěnou observatoří WISE (Wide-Field Infrared Survey Explorer) ovšem tyto galaxie ukázal do velkých podrobností daleko za, i když zdánlivě vedle fotogenické mlhoviny Srdce (IC 1805). Nejsnáze je vidět ta spirální galaxie skoro nahoře známá jako Maffei 2. Hned dole vpravo je mlhavá Maffei 1, k Zemi nejbližší obří eliptická galaxie. Snímek ve falešných barvách nahoře odshora dolů zabírá tři úplňky. Každá z galaxií Maffei měří asi 15000 světelných let a nachází se asi 10 miliónů světelných let daleko v souhvězdí královny Ethiopie (Cassiopeia). Podrobný infračervený pohled na mlhovinu Srdce na obrázku vpravo zvýrazňují hvězdy, plynné filamenty a teplý prach.

Štítky: Heart nebula, Maffei 1, Maffei 2


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční momentka

Neni co dodat :-)

Další informace »