Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. březen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. březen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie za srdcem: Maffei 1 a 2

Uznání: NASA, JPL-Caltech, WISE Team

Ty dvě galaxie úplně vlevo byly až do roku 1968 neznámé. Ačkoliv by na noční obloze vypadaly jako dvě jasnější galaxie, tak neprostupný prach v centrálním pásu naší Mléčné dráhy je od pohledu ve viditelném světle skrývá. Snímek v infračerveném světle nahoře pořízený nedávno vypuštěnou observatoří WISE (Wide-Field Infrared Survey Explorer) ovšem tyto galaxie ukázal do velkých podrobností daleko za, i když zdánlivě vedle fotogenické mlhoviny Srdce (IC 1805). Nejsnáze je vidět ta spirální galaxie skoro nahoře známá jako Maffei 2. Hned dole vpravo je mlhavá Maffei 1, k Zemi nejbližší obří eliptická galaxie. Snímek ve falešných barvách nahoře odshora dolů zabírá tři úplňky. Každá z galaxií Maffei měří asi 15000 světelných let a nachází se asi 10 miliónů světelných let daleko v souhvězdí královny Ethiopie (Cassiopeia). Podrobný infračervený pohled na mlhovinu Srdce na obrázku vpravo zvýrazňují hvězdy, plynné filamenty a teplý prach.

Štítky: Heart nebula, Maffei 1, Maffei 2


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2019 N1 (ATLAS).

Kometa C/2019 N1 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo.

Další informace »