Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. březen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. březen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie za srdcem: Maffei 1 a 2

Uznání: NASA, JPL-Caltech, WISE Team

Ty dvě galaxie úplně vlevo byly až do roku 1968 neznámé. Ačkoliv by na noční obloze vypadaly jako dvě jasnější galaxie, tak neprostupný prach v centrálním pásu naší Mléčné dráhy je od pohledu ve viditelném světle skrývá. Snímek v infračerveném světle nahoře pořízený nedávno vypuštěnou observatoří WISE (Wide-Field Infrared Survey Explorer) ovšem tyto galaxie ukázal do velkých podrobností daleko za, i když zdánlivě vedle fotogenické mlhoviny Srdce (IC 1805). Nejsnáze je vidět ta spirální galaxie skoro nahoře známá jako Maffei 2. Hned dole vpravo je mlhavá Maffei 1, k Zemi nejbližší obří eliptická galaxie. Snímek ve falešných barvách nahoře odshora dolů zabírá tři úplňky. Každá z galaxií Maffei měří asi 15000 světelných let a nachází se asi 10 miliónů světelných let daleko v souhvězdí královny Ethiopie (Cassiopeia). Podrobný infračervený pohled na mlhovinu Srdce na obrázku vpravo zvýrazňují hvězdy, plynné filamenty a teplý prach.

Štítky: Heart nebula, Maffei 1, Maffei 2


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »