Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. březen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. březen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mars nad Allalinhornem

Uznání a copright: Till Credner (AlltheSky.com)

Co je to za jasný objekt na obloze? Běžná otázka s odpovědí, která se liší podle času a ročního období, rychlá odpověď v polovině minulého měsíce hned po západu slunce by pro severní polokouli zněla Mars. Malebné panoráma nahoře, pořízené při lyžařském výletu do Alp ve Švýcarsku, ukazuje nejenom Mars, ale ještě mnohem více. Přední linii tvoří borovice a početné svahy směřující k zasněženému Allalinhornu, který je vidět v dálce. Vlevo dole je pod Marsem hvězdokupa Jesličky (M44) i další hvězdy pozadí, a skrze vrcholky stromů vpravo nahoře od Marsu prosvítají hvězdy Castor a Pollux. Mars zůstane jasný a v souhvězdí Raka (Cancer) až do poloviny května.

Štítky: Mars, Art, Spirit, Mouse over


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ufo 5

ufo

Další informace »