Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. březen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. březen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mars nad Allalinhornem

Uznání a copright: Till Credner (AlltheSky.com)

Co je to za jasný objekt na obloze? Běžná otázka s odpovědí, která se liší podle času a ročního období, rychlá odpověď v polovině minulého měsíce hned po západu slunce by pro severní polokouli zněla Mars. Malebné panoráma nahoře, pořízené při lyžařském výletu do Alp ve Švýcarsku, ukazuje nejenom Mars, ale ještě mnohem více. Přední linii tvoří borovice a početné svahy směřující k zasněženému Allalinhornu, který je vidět v dálce. Vlevo dole je pod Marsem hvězdokupa Jesličky (M44) i další hvězdy pozadí, a skrze vrcholky stromů vpravo nahoře od Marsu prosvítají hvězdy Castor a Pollux. Mars zůstane jasný a v souhvězdí Raka (Cancer) až do poloviny května.

Štítky: Mars, Art, Spirit, Mouse over


38. vesmírný týden 2021

38. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 9. do 26. 9. 2021. Měsíc mění fázi od úplňku k poslední čtvrti. Večer je vidět nízko nad západem Venuše a poblíž jižního obzoru Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Soukromá mise Inspiration4 čtveřice neprofesionálních astronautů je skutečným milníkem v komerční kosmonautice. Čínská mise Šen-čou 12 skončila. V souvislosti s nástupem satelitních mega-konstelací přijal sjezd ČAS rezoluci směrem k Vládě ČR o nutnosti novelizace práva využívání kosmického prostoru. Před 230 lety se narodil Johann Encke, po němž je pojmenována druhá periodická kometa a před 175 lety byl objeven Neptun.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Aktívna oblasť AR2871

Aktívna oblasť AR2871 vyprodukovala na Slnku ďalšiu erupciu.

Další informace »