Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. březen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. březen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vozítko Spirit na Inženýrských rovinkách na Marsu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Je to umění? Pokud ano, tak štětcem bylo robotické vozítko Spirit, plátnem byla půda na Marsu a umělci byli vědci a inženýři Mars Exploration Rover Mission. Tento panoramatický obraz, který vznikl v roce 2004 a nahoře je vidět horizontálně zkomprimovaný, byl více méně nezamýšlený, tým MERS vozítko Spirit především instruoval zkoumat vnitřek Hank's Hollow s okolím v místě zvaném Inženýrské rovinky na Marsu. Po zachycení povrchu se svými stopami bylo vozítko Spirit instruováno fotografovat oblast ve stínu podél sebe. Jak se v roce 2010 na severu Marsu přiblížila zima, tak stále v písku uvězněný Spirit byl přepojen do "hibernačního" módu, který šetří energii, než přijde jaro a více slunečního světla bude moci pohánět robotického badatele.

Štítky: Mars, Art, Spirit


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ufo 5

ufo

Další informace »