Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. březen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. březen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční sloup při západu

Uznání a copyright: David Alquist

Okraje mračen, která objímají tuto zasněženou rozeklanou krajinu, osvětluje zčervenalé světlo zapadajícího slunce. Západ slunce bývá inspirujícím momentem k tichému rozjímání a tentokrát je vidět i pozoruhodný světelný sloup, který zdá se spojuje mračna na obloze s horami pod nimi. Svítivý pilíř je znám jako sluneční sloup a vzniká odrazem slunečního světla od plochých, šestibokých ledových krystalků, které vznikají v atmosféře a snášejí se k zemi. Astronomové minulé pondělí sledovali, jak tento sluneční sloup s postupujícím soumrakem nad Mt. Jelm a Wyoming Infrared Observatory, slábne.

Štítky: Západ slunce, Sun Pillar, Wiro, Mt. jelm


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Panorama polární záře nad Kopřivnicí

Další informace »