Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. březen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. březen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vozka hloubkově

Uznání a copyright: Tunç Tezel (TWAN)

Přes Vozku (Auriga) probíhá rovina naší galaxie Mléčné dráhy. Tento 10 stupňů široký záběr oblohy je podstatnou částí tohoto starodávného severního souhvězdí s bohatou kolekcí mlhovin a hvězdokup. Vpravo dole se nachází jasná hvězda Elnath, která Vozku spojuje s dalším souhvězdím, s Býkem (Taurus). V hustém poli nahoře a vlevo od Elnathu jsou seřazeny tři otevřené hvězdokupy, které zaznamenal už Charles Messier - M36, M37 a M38 a které dobře znají pozorovatelé s triedrem. Ale tato hloubková expozice také vyjevuje načervenalé mlhoviny hvězdotvorných oblastí IC 405, IC 410 a IC 417. Proti jasnějšímu pozadí zase vyvstávají tmavé mlhoviny E. E. Barnarda B34 a B226. Když na obrázek umístíte kurzor, tak budete moci identifikovat ještě i další zajímavosti.

Štítky: Souhvězdí, M38, Auriga, Ic410, M36, M37, Ic405, B34, B226, Elnath, Mouse over


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »