Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. srpen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. srpen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvyklé krátery na Saturnovu Dione

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Proč má jedna polovina Dione více kráterů než druhá? Začněme s faktem, že Saturnův měsíc Dione k Saturnu přivrací vždycky stejnou stranu. Tím se podobá pozemskému Měsíci. Tato slapová vazba znamená, že při oběhu Dione je jedna strana vždycky náběžná, zatímco druhá je vždy "v závětří". Z tohoto důvodu by náběžná strana Dione měla podstupovat podstatně více impaktů. Ale současná náběžná polovina Dione má méně kráterů, než závětrná polovina! Možným vysvětlením by mohlo být, že některé impakty byly natolik velké, že Dione roztočily a když se pak uplatnil slapový zámek, tak část s nejvíce impakty byla pootočená. Na snímku nahoře je horní část Dione, která má výrazně více kráterů než spodní část.

Štítky: Saturn, Krátery, Dione


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »