Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. srpen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. srpen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvyklé krátery na Saturnovu Dione

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Proč má jedna polovina Dione více kráterů než druhá? Začněme s faktem, že Saturnův měsíc Dione k Saturnu přivrací vždycky stejnou stranu. Tím se podobá pozemskému Měsíci. Tato slapová vazba znamená, že při oběhu Dione je jedna strana vždycky náběžná, zatímco druhá je vždy "v závětří". Z tohoto důvodu by náběžná strana Dione měla podstupovat podstatně více impaktů. Ale současná náběžná polovina Dione má méně kráterů, než závětrná polovina! Možným vysvětlením by mohlo být, že některé impakty byly natolik velké, že Dione roztočily a když se pak uplatnil slapový zámek, tak část s nejvíce impakty byla pootočená. Na snímku nahoře je horní část Dione, která má výrazně více kráterů než spodní část.

Štítky: Saturn, Krátery, Dione


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zvířetníkové světlo

Další informace »