Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. srpen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. srpen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvyklé krátery na Saturnovu Dione

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Proč má jedna polovina Dione více kráterů než druhá? Začněme s faktem, že Saturnův měsíc Dione k Saturnu přivrací vždycky stejnou stranu. Tím se podobá pozemskému Měsíci. Tato slapová vazba znamená, že při oběhu Dione je jedna strana vždycky náběžná, zatímco druhá je vždy "v závětří". Z tohoto důvodu by náběžná strana Dione měla podstupovat podstatně více impaktů. Ale současná náběžná polovina Dione má méně kráterů, než závětrná polovina! Možným vysvětlením by mohlo být, že některé impakty byly natolik velké, že Dione roztočily a když se pak uplatnil slapový zámek, tak část s nejvíce impakty byla pootočená. Na snímku nahoře je horní část Dione, která má výrazně více kráterů než spodní část.

Štítky: Saturn, Krátery, Dione


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »