Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. červenec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. červenec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zásah Galaktického centra laserem

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (ESO)

Proč tito lidé střílejí silným laserem do středu naší Galaxie? Naštěstí to neznamená první krok galaktické války. Ve skutečnosti astronomové Velmi velkého dalekohledu (VLT) v Chile zkoušejí měřit deformaci od stále se měnící atmosféry Země. Trvalé měření vybuzených atomů ve velkých výškách, které se jeví jako umělá hvězda, astronomům umožňuje okamžité měření rozmazání atmosféry. Tato informace je poskytnuta zpátky zrcadlu VLT dalekohledu, které se pak trochu deformuje, aby se rozmazání minimalizovalo. VLT v tomto případě pozoroval centrum naší Galaxie, takže bylo třeba měřit rozmazání atmosféry v tom směru. A co se mezigalaktického válčení týče, tak z pohledu z centra naší Galaxie se nečekají žádné ztráty. Ve skutečnosti by se světlo z tohoto silného laseru zkombinovalo se světlem našeho Slunce a dohromady by se jevilo pouze jako slabá vzdálená hvězda.

Štítky: Galaktický střed, Adaptivní optika, Laser


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »