Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. červenec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. červenec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zásah Galaktického centra laserem

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (ESO)

Proč tito lidé střílejí silným laserem do středu naší Galaxie? Naštěstí to neznamená první krok galaktické války. Ve skutečnosti astronomové Velmi velkého dalekohledu (VLT) v Chile zkoušejí měřit deformaci od stále se měnící atmosféry Země. Trvalé měření vybuzených atomů ve velkých výškách, které se jeví jako umělá hvězda, astronomům umožňuje okamžité měření rozmazání atmosféry. Tato informace je poskytnuta zpátky zrcadlu VLT dalekohledu, které se pak trochu deformuje, aby se rozmazání minimalizovalo. VLT v tomto případě pozoroval centrum naší Galaxie, takže bylo třeba měřit rozmazání atmosféry v tom směru. A co se mezigalaktického válčení týče, tak z pohledu z centra naší Galaxie se nečekají žádné ztráty. Ve skutečnosti by se světlo z tohoto silného laseru zkombinovalo se světlem našeho Slunce a dohromady by se jevilo pouze jako slabá vzdálená hvězda.

Štítky: Galaktický střed, Adaptivní optika, Laser


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše v Plejádách

Další informace »