Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. únor 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. únor 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Umělá hvězda vytvářená laserem dalekohledu

Uznání a copyright: Adam Contos (Ball Aerospace)

Víte co dostanete, pokud zkombinujete jeden z nejsilnějších dalekohledů se silným laserem? Umělou hvězdu. Sledování fluktuací jasnosti opravdové jasné hvězdy může ukázat, jak se mění zemská atmosféra, ale často ve směru, kde je informace o atmosféře třeba měřit, žádná jasná hvězda není. Proto astronomové vyvinuli možnost vytvářet umělou hvězdu pomocí laseru tam, kde ji potřebují. Následná pozorování umělé laserové pointační hvězdy mohou o efektech rozmazání zemskou atmosférou vyjevit natolik podrobné informace, že lze většinu efektu rozmazání odstranit rychlým přizpůsobením tvaru zrcadla. Tato technika adaptivní optiky umožňuje pozemská pozorování skutečných hvězd, planet, mlhovin i raného vesmíru s vysokým rozlišením. Na obrázku z roku 2002 laser vystřeluje paprsek z 10m dalekohledu Keck II na Mauna Kea na Havaji a vytváří tak umělou hvězdu.

Štítky: Dalekohled, Laser, Keck


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše v Plejádách

Další informace »