Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. únor 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. únor 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Umělá hvězda vytvářená laserem dalekohledu

Uznání a copyright: Adam Contos (Ball Aerospace)

Víte co dostanete, pokud zkombinujete jeden z nejsilnějších dalekohledů se silným laserem? Umělou hvězdu. Sledování fluktuací jasnosti opravdové jasné hvězdy může ukázat, jak se mění zemská atmosféra, ale často ve směru, kde je informace o atmosféře třeba měřit, žádná jasná hvězda není. Proto astronomové vyvinuli možnost vytvářet umělou hvězdu pomocí laseru tam, kde ji potřebují. Následná pozorování umělé laserové pointační hvězdy mohou o efektech rozmazání zemskou atmosférou vyjevit natolik podrobné informace, že lze většinu efektu rozmazání odstranit rychlým přizpůsobením tvaru zrcadla. Tato technika adaptivní optiky umožňuje pozemská pozorování skutečných hvězd, planet, mlhovin i raného vesmíru s vysokým rozlišením. Na obrázku z roku 2002 laser vystřeluje paprsek z 10m dalekohledu Keck II na Mauna Kea na Havaji a vytváří tak umělou hvězdu.

Štítky: Dalekohled, Laser, Keck


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »