Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. březen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. březen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mezinárodní kosmická stanice seshora

Uznání: STS-130 Crew, NASA

Mezinárodní kosmická stanice (ISS) je největším lidmi vyrobeným objektem, který kdy kolem Země obíhal. Stanice je tak velká, že ji lze nahoře vidět i neozbrojeným okem a je často zobrazována z našeho povrchu velmi různorodým způsobem. Stanici minulý měsíc opět navštívil kosmický raketoplán, který stanici dozásobil a přidal nový modul. Na stanici ISS nyní pracuje posádka Expedice 22, kterou tvoří 5 kosmonautů, dva američtí z NASA, dva ruští z RKA a jeden japonský z JAXA. Tento nádherný pohled na oběžné kosmické město vysoko nad mračny, vodami a krajinou Země zachytila po svém odletu od ISS posádka raketoplánu Endeavour. Mimo jiné jsou vidět moduly, nosníky a rozsáhlé sluneční panely, které zachycují sluneční světlo a mění ho na potřebnou elektřinu.

Štítky: Kosmická stanice, ISS, Solar panels


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »