Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. březen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. březen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mezinárodní kosmická stanice seshora

Uznání: STS-130 Crew, NASA

Mezinárodní kosmická stanice (ISS) je největším lidmi vyrobeným objektem, který kdy kolem Země obíhal. Stanice je tak velká, že ji lze nahoře vidět i neozbrojeným okem a je často zobrazována z našeho povrchu velmi různorodým způsobem. Stanici minulý měsíc opět navštívil kosmický raketoplán, který stanici dozásobil a přidal nový modul. Na stanici ISS nyní pracuje posádka Expedice 22, kterou tvoří 5 kosmonautů, dva američtí z NASA, dva ruští z RKA a jeden japonský z JAXA. Tento nádherný pohled na oběžné kosmické město vysoko nad mračny, vodami a krajinou Země zachytila po svém odletu od ISS posádka raketoplánu Endeavour. Mimo jiné jsou vidět moduly, nosníky a rozsáhlé sluneční panely, které zachycují sluneční světlo a mění ho na potřebnou elektřinu.

Štítky: Kosmická stanice, ISS, Solar panels


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »