Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. březen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. březen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mezinárodní kosmická stanice seshora

Uznání: STS-130 Crew, NASA

Mezinárodní kosmická stanice (ISS) je největším lidmi vyrobeným objektem, který kdy kolem Země obíhal. Stanice je tak velká, že ji lze nahoře vidět i neozbrojeným okem a je často zobrazována z našeho povrchu velmi různorodým způsobem. Stanici minulý měsíc opět navštívil kosmický raketoplán, který stanici dozásobil a přidal nový modul. Na stanici ISS nyní pracuje posádka Expedice 22, kterou tvoří 5 kosmonautů, dva američtí z NASA, dva ruští z RKA a jeden japonský z JAXA. Tento nádherný pohled na oběžné kosmické město vysoko nad mračny, vodami a krajinou Země zachytila po svém odletu od ISS posádka raketoplánu Endeavour. Mimo jiné jsou vidět moduly, nosníky a rozsáhlé sluneční panely, které zachycují sluneční světlo a mění ho na potřebnou elektřinu.

Štítky: Kosmická stanice, ISS, Solar panels


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »