Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. březen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. březen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M78 a reflekční prachová mračna v Orionu

Uznání a copyright: Ignacio de la Cueva Torregrosa

Mlhovinu M78 i další jasnou reflekční mlhovinu v souhvězdí Orionu podtrhuje děsivě modrá záře a zlověstné sloupy tmavého prachu. Tmavý vláknovitý prach nejen že absorbuje světlo, ale také odráží světlo několika jasných modrých hvězd, které v mlhovině nedávno vznikly. Tou slavnější z obou reflekčních mlhovin na snímku nahoře je M78 ve středu snímku, zatímco vlevo dole je vidět NGC 2071. Stejný druh rozptylu světla, který zabarvuje denní oblohu, dále zdůrazňuje modrou barvu. M78 měří asi 5 světelných let a je vidět i malým dalekohledem. M78 je vidět nahoře tak, jak vypadala před 1600 lety, protože tak dlouho to světlu odtud sem trvá. M78 patří do většího Orionova molekulárního oblačného komplexu, který obsahuje Velkou mlhovinu v Orionu a mlhovinu Koňská hlava.

Štítky: Orion, M78, Reflection nebulas


38. vesmírný týden 2021

38. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 9. do 26. 9. 2021. Měsíc mění fázi od úplňku k poslední čtvrti. Večer je vidět nízko nad západem Venuše a poblíž jižního obzoru Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Soukromá mise Inspiration4 čtveřice neprofesionálních astronautů je skutečným milníkem v komerční kosmonautice. Čínská mise Šen-čou 12 skončila. V souvislosti s nástupem satelitních mega-konstelací přijal sjezd ČAS rezoluci směrem k Vládě ČR o nutnosti novelizace práva využívání kosmického prostoru. Před 230 lety se narodil Johann Encke, po němž je pojmenována druhá periodická kometa a před 175 lety byl objeven Neptun.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko AR2871

Slnko-oblasť AR2871 dva dni po erupcii.

Další informace »