Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. únor 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. únor 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přibližování tmavého raketoplánu

Uznání: Expedition 22 Crew, NASA

Co se to přibližuje? Astronauté na palubě Mezinárodní kosmické stanice to spatřili už ve velké dálce. Brzy se ten objekt zvětšil a stal se tmavou siluetou. Jak se ten objekt blížil, tak silueta začala vypadat jako kosmická loď. Minulý čtvrtek se něco po jedenácté večer (CST) tento objekt konečně ukázal být raketoplánem Endeavor, který se podle předpokladu připojil k vesmírné stanici na oběžné dráze Země. Endeavor na snímku nahoře je zobrazen blízko horizontu Země, kde bylo vidět několik vrstev v zemské atmosféře. Přímo za raketoplánem je mezosféra, která se zde jeví modrá. Atmosférická vrstva, která se jeví bílá, je stratosféra a oranžová je zemská troposféra. Tento let raketoplánu začal nočním startem, bude pokračovat příští týden a má naplánováno mnoho úkolů. Mezi tyto úkoly patří dopravení modulu Tranquility s okenním komplexem cupola, který umožní ještě lepší výhled na blížící se a odlétající kosmické lodi.

Štítky: Raketoplán, Kosmická stanice, Silhouette


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »