Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. únor 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. únor 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přibližování tmavého raketoplánu

Uznání: Expedition 22 Crew, NASA

Co se to přibližuje? Astronauté na palubě Mezinárodní kosmické stanice to spatřili už ve velké dálce. Brzy se ten objekt zvětšil a stal se tmavou siluetou. Jak se ten objekt blížil, tak silueta začala vypadat jako kosmická loď. Minulý čtvrtek se něco po jedenácté večer (CST) tento objekt konečně ukázal být raketoplánem Endeavor, který se podle předpokladu připojil k vesmírné stanici na oběžné dráze Země. Endeavor na snímku nahoře je zobrazen blízko horizontu Země, kde bylo vidět několik vrstev v zemské atmosféře. Přímo za raketoplánem je mezosféra, která se zde jeví modrá. Atmosférická vrstva, která se jeví bílá, je stratosféra a oranžová je zemská troposféra. Tento let raketoplánu začal nočním startem, bude pokračovat příští týden a má naplánováno mnoho úkolů. Mezi tyto úkoly patří dopravení modulu Tranquility s okenním komplexem cupola, který umožní ještě lepší výhled na blížící se a odlétající kosmické lodi.

Štítky: Raketoplán, Kosmická stanice, Silhouette


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »