Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. únor 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. únor 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přibližování tmavého raketoplánu

Uznání: Expedition 22 Crew, NASA

Co se to přibližuje? Astronauté na palubě Mezinárodní kosmické stanice to spatřili už ve velké dálce. Brzy se ten objekt zvětšil a stal se tmavou siluetou. Jak se ten objekt blížil, tak silueta začala vypadat jako kosmická loď. Minulý čtvrtek se něco po jedenácté večer (CST) tento objekt konečně ukázal být raketoplánem Endeavor, který se podle předpokladu připojil k vesmírné stanici na oběžné dráze Země. Endeavor na snímku nahoře je zobrazen blízko horizontu Země, kde bylo vidět několik vrstev v zemské atmosféře. Přímo za raketoplánem je mezosféra, která se zde jeví modrá. Atmosférická vrstva, která se jeví bílá, je stratosféra a oranžová je zemská troposféra. Tento let raketoplánu začal nočním startem, bude pokračovat příští týden a má naplánováno mnoho úkolů. Mezi tyto úkoly patří dopravení modulu Tranquility s okenním komplexem cupola, který umožní ještě lepší výhled na blížící se a odlétající kosmické lodi.

Štítky: Raketoplán, Kosmická stanice, Silhouette


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »