Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. únor 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. únor 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cassini překračuje rovinu Saturnových prstenců

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Pokud je toto Saturn, tak kde jsou prstence? Když v roce 1612 zmizely Saturnovy "přívěsky", tak Galileo nerozuměl proč. Později se v tomtéž století stalo zřejmé, že Saturnova neobvyklá protažení jsou prstence a že když Země překračuje rovinu prstenců, tak prstence zboku vypadají tak, že zmizí. Je tomu tak proto, že Saturnovy prstence jsou v této rovině proporčně mnohokrát tenčí než žiletka. V dnešní době rovinu Saturnových prstenců také překračuje kosmická sonda Cassini. Ze série snímků z překročení roviny koncem února si vybral jeden nezpracovaný online snímek z archivu Cassini španělský amatérský zájemce Fernando Garcia Navarro. Na obrázku nahoře je tento snímek digitálně ořezán, v reprezentativních barvách. Rovina prstenců Saturnu je modrá, pásy a mraky jeho horní atmosféry se jeví zlaté. Jelikož Saturn právě prošel svou rovnodenností, tak dnes míří rovina prstenců blízko ke Slunci a prstence by nemohly vrhat vysoké tmavé stíny, které jsou vidět v horní části tohoto snímku pořízeného v roce 2005. Měsíce se v prstencích jeví jako hrbolky.

Štítky: Saturn, Cassini, Prstence


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »