Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. únor 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. únor 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cassini překračuje rovinu Saturnových prstenců

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Pokud je toto Saturn, tak kde jsou prstence? Když v roce 1612 zmizely Saturnovy "přívěsky", tak Galileo nerozuměl proč. Později se v tomtéž století stalo zřejmé, že Saturnova neobvyklá protažení jsou prstence a že když Země překračuje rovinu prstenců, tak prstence zboku vypadají tak, že zmizí. Je tomu tak proto, že Saturnovy prstence jsou v této rovině proporčně mnohokrát tenčí než žiletka. V dnešní době rovinu Saturnových prstenců také překračuje kosmická sonda Cassini. Ze série snímků z překročení roviny koncem února si vybral jeden nezpracovaný online snímek z archivu Cassini španělský amatérský zájemce Fernando Garcia Navarro. Na obrázku nahoře je tento snímek digitálně ořezán, v reprezentativních barvách. Rovina prstenců Saturnu je modrá, pásy a mraky jeho horní atmosféry se jeví zlaté. Jelikož Saturn právě prošel svou rovnodenností, tak dnes míří rovina prstenců blízko ke Slunci a prstence by nemohly vrhat vysoké tmavé stíny, které jsou vidět v horní části tohoto snímku pořízeného v roce 2005. Měsíce se v prstencích jeví jako hrbolky.

Štítky: Saturn, Cassini, Prstence


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »