Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. únor 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. únor 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cassini překračuje rovinu Saturnových prstenců

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Pokud je toto Saturn, tak kde jsou prstence? Když v roce 1612 zmizely Saturnovy "přívěsky", tak Galileo nerozuměl proč. Později se v tomtéž století stalo zřejmé, že Saturnova neobvyklá protažení jsou prstence a že když Země překračuje rovinu prstenců, tak prstence zboku vypadají tak, že zmizí. Je tomu tak proto, že Saturnovy prstence jsou v této rovině proporčně mnohokrát tenčí než žiletka. V dnešní době rovinu Saturnových prstenců také překračuje kosmická sonda Cassini. Ze série snímků z překročení roviny koncem února si vybral jeden nezpracovaný online snímek z archivu Cassini španělský amatérský zájemce Fernando Garcia Navarro. Na obrázku nahoře je tento snímek digitálně ořezán, v reprezentativních barvách. Rovina prstenců Saturnu je modrá, pásy a mraky jeho horní atmosféry se jeví zlaté. Jelikož Saturn právě prošel svou rovnodenností, tak dnes míří rovina prstenců blízko ke Slunci a prstence by nemohly vrhat vysoké tmavé stíny, které jsou vidět v horní části tohoto snímku pořízeného v roce 2005. Měsíce se v prstencích jeví jako hrbolky.

Štítky: Saturn, Cassini, Prstence


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »