Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. únor 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. únor 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zorné pole s Růžicovou mlhovinou

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo (Deep Sky Colors)

Co je okolo květnaté Růžicové mlhoviny? Tato slavná květnatá emisní mlhovina je na nedávno pořízeném hloubkovém širokoúhlém snímku zcela vpravo a jsou na něm i další pozoruhodnosti na nebi. Střed Růžicové mlhoviny označované NGC 2237 je zaplněn jasnými modrými hvězdami z otevřené hvězdokupy NGC 2244, jejíchž větry a energetické světlo evakuují střed mlhoviny. Pod touto slavnou mlhovinou, která může být symbolem dne sv. Valentýna, je sloupec prachu a plynu, který vypadá jako stonek růže, ale měří stovky světelných let. Ta jasná modrá hvězda vlevo dole od středu na snímku nahoře, se jmenuje S Monocerotis. Tato hvězda je součástí otevřené hvězdokupy NGC 2264, která je známá jako hvězdokupa Sněhová vločka. Napravo od S Mon je tmavá špičatá Kuželová mlhovina, jejíž tvar nejspíš utvářejí větry proudící z hmotné hvězdy zakryté prachem. Nalevo od S Mon je mlhovina Liščí kožich, což je bouřlivá oblast vytvořená rychle se vyvíjející hvězdokupou Sněhová vločka. Oblast Růžicové mlhoviny je vzdálená asi 5000 světelných let a je asi ve dvojnásobné vzdálenosti než oblast kolem S Mon. Celé toto pole lze spatřit i malým dalekohledem v souhvězdí Jednorožce (Monoceros).

Štítky: Emisní mlhovina, Růžicová mlhovina, Cone Nebula


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »