Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. únor 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. únor 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zorné pole s Růžicovou mlhovinou

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo (Deep Sky Colors)

Co je okolo květnaté Růžicové mlhoviny? Tato slavná květnatá emisní mlhovina je na nedávno pořízeném hloubkovém širokoúhlém snímku zcela vpravo a jsou na něm i další pozoruhodnosti na nebi. Střed Růžicové mlhoviny označované NGC 2237 je zaplněn jasnými modrými hvězdami z otevřené hvězdokupy NGC 2244, jejíchž větry a energetické světlo evakuují střed mlhoviny. Pod touto slavnou mlhovinou, která může být symbolem dne sv. Valentýna, je sloupec prachu a plynu, který vypadá jako stonek růže, ale měří stovky světelných let. Ta jasná modrá hvězda vlevo dole od středu na snímku nahoře, se jmenuje S Monocerotis. Tato hvězda je součástí otevřené hvězdokupy NGC 2264, která je známá jako hvězdokupa Sněhová vločka. Napravo od S Mon je tmavá špičatá Kuželová mlhovina, jejíž tvar nejspíš utvářejí větry proudící z hmotné hvězdy zakryté prachem. Nalevo od S Mon je mlhovina Liščí kožich, což je bouřlivá oblast vytvořená rychle se vyvíjející hvězdokupou Sněhová vločka. Oblast Růžicové mlhoviny je vzdálená asi 5000 světelných let a je asi ve dvojnásobné vzdálenosti než oblast kolem S Mon. Celé toto pole lze spatřit i malým dalekohledem v souhvězdí Jednorožce (Monoceros).

Štítky: Emisní mlhovina, Růžicová mlhovina, Cone Nebula


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »