Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. únor 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. únor 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zorné pole s Růžicovou mlhovinou

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo (Deep Sky Colors)

Co je okolo květnaté Růžicové mlhoviny? Tato slavná květnatá emisní mlhovina je na nedávno pořízeném hloubkovém širokoúhlém snímku zcela vpravo a jsou na něm i další pozoruhodnosti na nebi. Střed Růžicové mlhoviny označované NGC 2237 je zaplněn jasnými modrými hvězdami z otevřené hvězdokupy NGC 2244, jejíchž větry a energetické světlo evakuují střed mlhoviny. Pod touto slavnou mlhovinou, která může být symbolem dne sv. Valentýna, je sloupec prachu a plynu, který vypadá jako stonek růže, ale měří stovky světelných let. Ta jasná modrá hvězda vlevo dole od středu na snímku nahoře, se jmenuje S Monocerotis. Tato hvězda je součástí otevřené hvězdokupy NGC 2264, která je známá jako hvězdokupa Sněhová vločka. Napravo od S Mon je tmavá špičatá Kuželová mlhovina, jejíž tvar nejspíš utvářejí větry proudící z hmotné hvězdy zakryté prachem. Nalevo od S Mon je mlhovina Liščí kožich, což je bouřlivá oblast vytvořená rychle se vyvíjející hvězdokupou Sněhová vločka. Oblast Růžicové mlhoviny je vzdálená asi 5000 světelných let a je asi ve dvojnásobné vzdálenosti než oblast kolem S Mon. Celé toto pole lze spatřit i malým dalekohledem v souhvězdí Jednorožce (Monoceros).

Štítky: Emisní mlhovina, Růžicová mlhovina, Cone Nebula


3. vesmírný týden 2019

3. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 1. do 20. 1. 2019. Měsíc bude dorůstat k úplňku. Blíží se úplné zatmění v noci na pondělí 21. ledna. Večer je vidět Mars, ráno se k sobě blíží Venuše a Jupiter. Chang’e 4 a Yutu 2 fungují a zažijí první měsíční noc. Seismometr SEIS sondy InSight se připravuje na měření. Sonda New Horizons opět posílá data. Síť Iridium-NEXT je hotova. Před 50 lety byl objeven první optický protějšek pulsaru, a to ve známé Krabí mlhovině.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2018 obdržel snímek „Venuše“, jehož autorem je Jan Klečka     Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na Moravě,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zimní rudí skřítci nad jaderským mořem

Další informace »