Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. únor 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. únor 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Na orbitu po vodě

Uznání a copyright: James Vernacotola

32. výprava raketoplánu k Mezinárodní kosmické stanici STS-130 opustila planetu Zemi 8. února. Na této dvouminutové časové expozici je vidět dlouhý, ladný oblouk směrem k východu při jejím časném ranním startu na orbitu z rampy 39A Kennedyho kosmického střediska. Dobře komponovaný snímek také ukazuje vodní odraz z mostu Intracoastal Waterway (vodní cesty uvnitř pobřeží) v Ponte Vedra na Floridě, asi 115 mil severně od místa startu. Na nebeském pozadí stále ještě tmavé oblohy zanechaly svoje vlastní krátké stopy ubývající Měsíc s hvězdami. Ta nejjasnější hvězdná stopa poblíž Měsíce pochází od rudého veleobra Antares, alfa hvězdy v souhvězdí Štíra (Scorpius).

Štítky: Měsíc, Antares, Launch, Sts-130, Intracoastal waterway


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »