Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. únor 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. únor 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Na orbitu po vodě

Uznání a copyright: James Vernacotola

32. výprava raketoplánu k Mezinárodní kosmické stanici STS-130 opustila planetu Zemi 8. února. Na této dvouminutové časové expozici je vidět dlouhý, ladný oblouk směrem k východu při jejím časném ranním startu na orbitu z rampy 39A Kennedyho kosmického střediska. Dobře komponovaný snímek také ukazuje vodní odraz z mostu Intracoastal Waterway (vodní cesty uvnitř pobřeží) v Ponte Vedra na Floridě, asi 115 mil severně od místa startu. Na nebeském pozadí stále ještě tmavé oblohy zanechaly svoje vlastní krátké stopy ubývající Měsíc s hvězdami. Ta nejjasnější hvězdná stopa poblíž Měsíce pochází od rudého veleobra Antares, alfa hvězdy v souhvězdí Štíra (Scorpius).

Štítky: Měsíc, Antares, Launch, Sts-130, Intracoastal waterway


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Svietiace oblaky nad Prahou

Fotené v Kbeloch (Praha) fotoaparát Panasonic Lumix 100. Bez úpravy.

Další informace »