Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. únor 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. únor 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Na orbitu po vodě

Uznání a copyright: James Vernacotola

32. výprava raketoplánu k Mezinárodní kosmické stanici STS-130 opustila planetu Zemi 8. února. Na této dvouminutové časové expozici je vidět dlouhý, ladný oblouk směrem k východu při jejím časném ranním startu na orbitu z rampy 39A Kennedyho kosmického střediska. Dobře komponovaný snímek také ukazuje vodní odraz z mostu Intracoastal Waterway (vodní cesty uvnitř pobřeží) v Ponte Vedra na Floridě, asi 115 mil severně od místa startu. Na nebeském pozadí stále ještě tmavé oblohy zanechaly svoje vlastní krátké stopy ubývající Měsíc s hvězdami. Ta nejjasnější hvězdná stopa poblíž Měsíce pochází od rudého veleobra Antares, alfa hvězdy v souhvězdí Štíra (Scorpius).

Štítky: Měsíc, Antares, Launch, Sts-130, Intracoastal waterway


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »