Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. únor 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. únor 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvykle hladký povrch na Saturnovu měsíci Kalypso

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Proč je tento měsíc Saturnu tak hladký? Minulý víkend proletěla družice Saturnu Cassini v doposud nejmenší vzdálenosti od Saturnova měsíčku Kalypso a zobrazila ho do bezprecedentních podrobností. Na snímku nahoře je první výsledek, surový nezpracovaný snímek 20 kilometrů dlouhého měsíce nepravidelného tvaru. Podobně jako měsíc Telesto a pastýřský měsíc Pandora, Kalypso se jeví neobvykle hladký, mnohem hladší než většina větších Saturnových měsíců. Nepravděpodobnější hypotéza vysvětlení hladkosti Kalypso je, že většina povrchu měsíce je ve skutečnosti poměrně volná změť suti, takže Kalypso je takovou hromadou kamení. Tato volná podstata malých kousků ledu jim umožňuje zaplnit mnoho malých kráterů a dalších povrchových útvarů. Kalypso obíhá Saturn vždycky za Saturnovým mnohem větším měsícem Tethys, zatímco Telesto vždy Tethys předchází. Extrémně bílý povrch Kalypso, ne nepodobný padlému sněhu, může být výsledkem trvalého hromadění čerstvých ledových částic, které padají ze Saturnova prstence E.

Štítky: Saturn, Cassini, Calypso


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »