Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. únor 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. únor 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvykle hladký povrch na Saturnovu měsíci Kalypso

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Proč je tento měsíc Saturnu tak hladký? Minulý víkend proletěla družice Saturnu Cassini v doposud nejmenší vzdálenosti od Saturnova měsíčku Kalypso a zobrazila ho do bezprecedentních podrobností. Na snímku nahoře je první výsledek, surový nezpracovaný snímek 20 kilometrů dlouhého měsíce nepravidelného tvaru. Podobně jako měsíc Telesto a pastýřský měsíc Pandora, Kalypso se jeví neobvykle hladký, mnohem hladší než většina větších Saturnových měsíců. Nepravděpodobnější hypotéza vysvětlení hladkosti Kalypso je, že většina povrchu měsíce je ve skutečnosti poměrně volná změť suti, takže Kalypso je takovou hromadou kamení. Tato volná podstata malých kousků ledu jim umožňuje zaplnit mnoho malých kráterů a dalších povrchových útvarů. Kalypso obíhá Saturn vždycky za Saturnovým mnohem větším měsícem Tethys, zatímco Telesto vždy Tethys předchází. Extrémně bílý povrch Kalypso, ne nepodobný padlému sněhu, může být výsledkem trvalého hromadění čerstvých ledových částic, které padají ze Saturnova prstence E.

Štítky: Saturn, Cassini, Calypso


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »