Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. únor 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. únor 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvykle hladký povrch na Saturnovu měsíci Kalypso

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Proč je tento měsíc Saturnu tak hladký? Minulý víkend proletěla družice Saturnu Cassini v doposud nejmenší vzdálenosti od Saturnova měsíčku Kalypso a zobrazila ho do bezprecedentních podrobností. Na snímku nahoře je první výsledek, surový nezpracovaný snímek 20 kilometrů dlouhého měsíce nepravidelného tvaru. Podobně jako měsíc Telesto a pastýřský měsíc Pandora, Kalypso se jeví neobvykle hladký, mnohem hladší než většina větších Saturnových měsíců. Nepravděpodobnější hypotéza vysvětlení hladkosti Kalypso je, že většina povrchu měsíce je ve skutečnosti poměrně volná změť suti, takže Kalypso je takovou hromadou kamení. Tato volná podstata malých kousků ledu jim umožňuje zaplnit mnoho malých kráterů a dalších povrchových útvarů. Kalypso obíhá Saturn vždycky za Saturnovým mnohem větším měsícem Tethys, zatímco Telesto vždy Tethys předchází. Extrémně bílý povrch Kalypso, ne nepodobný padlému sněhu, může být výsledkem trvalého hromadění čerstvých ledových částic, které padají ze Saturnova prstence E.

Štítky: Saturn, Cassini, Calypso


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

PRECHOD MERKURA

Další informace »