Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. únor 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. únor 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvykle hladký povrch na Saturnovu měsíci Kalypso

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Proč je tento měsíc Saturnu tak hladký? Minulý víkend proletěla družice Saturnu Cassini v doposud nejmenší vzdálenosti od Saturnova měsíčku Kalypso a zobrazila ho do bezprecedentních podrobností. Na snímku nahoře je první výsledek, surový nezpracovaný snímek 20 kilometrů dlouhého měsíce nepravidelného tvaru. Podobně jako měsíc Telesto a pastýřský měsíc Pandora, Kalypso se jeví neobvykle hladký, mnohem hladší než většina větších Saturnových měsíců. Nepravděpodobnější hypotéza vysvětlení hladkosti Kalypso je, že většina povrchu měsíce je ve skutečnosti poměrně volná změť suti, takže Kalypso je takovou hromadou kamení. Tato volná podstata malých kousků ledu jim umožňuje zaplnit mnoho malých kráterů a dalších povrchových útvarů. Kalypso obíhá Saturn vždycky za Saturnovým mnohem větším měsícem Tethys, zatímco Telesto vždy Tethys předchází. Extrémně bílý povrch Kalypso, ne nepodobný padlému sněhu, může být výsledkem trvalého hromadění čerstvých ledových částic, které padají ze Saturnova prstence E.

Štítky: Saturn, Cassini, Calypso


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »