Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. únor 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. únor 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvykle hladký povrch na Saturnovu měsíci Kalypso

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Proč je tento měsíc Saturnu tak hladký? Minulý víkend proletěla družice Saturnu Cassini v doposud nejmenší vzdálenosti od Saturnova měsíčku Kalypso a zobrazila ho do bezprecedentních podrobností. Na snímku nahoře je první výsledek, surový nezpracovaný snímek 20 kilometrů dlouhého měsíce nepravidelného tvaru. Podobně jako měsíc Telesto a pastýřský měsíc Pandora, Kalypso se jeví neobvykle hladký, mnohem hladší než většina větších Saturnových měsíců. Nepravděpodobnější hypotéza vysvětlení hladkosti Kalypso je, že většina povrchu měsíce je ve skutečnosti poměrně volná změť suti, takže Kalypso je takovou hromadou kamení. Tato volná podstata malých kousků ledu jim umožňuje zaplnit mnoho malých kráterů a dalších povrchových útvarů. Kalypso obíhá Saturn vždycky za Saturnovým mnohem větším měsícem Tethys, zatímco Telesto vždy Tethys předchází. Extrémně bílý povrch Kalypso, ne nepodobný padlému sněhu, může být výsledkem trvalého hromadění čerstvých ledových částic, které padají ze Saturnova prstence E.

Štítky: Saturn, Cassini, Calypso


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »