Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. únor 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. únor 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vesta blízko opozice

Uznání a copyright: Jimmy Westlake

Asteroid 4 Vesta z hlavního pásu je nyní nejjasnější. Tento malý svět je blízko opozice (na obloze na opačné straně od Slunce) a nejblíže Zemi. Ale i při své největší jasnosti je Vesta příliš slabá, než aby byla vidět pouhým okem. Přesto bude v několika následujících dnech poměrně snadné ji vyhledat triedrem v souhvězdí Lva, kde se v zorném poli typického triedru dělí o pozornost s jasnou hvězdou gama Leonis (Algieba). 16. února Vesta prošla mezi gama Leonis a blízkým sousedem na obloze 40 Leonis. Gama Leonis je ta nejjasnější hvězda na těchto dvou panelech, zatímco druhá nejjasnější hvězda 40 Leonis je od ní vpravo. Vesta je třetí nejjasnější "hvězda" v poli. Vesta na obou panelech změnila polohu z místa dole pod 40 Leonis 14. února k téměř horní části rámečku 16. února, takže přelétla mezeru mezi párem gama/40 Leonis. Je samozřejmé, že po příletu iontově poháněné sondy Dawn k Vestě v srpnu 2011 bude možné pořizovat podrobné snímky.

Štítky: Asteroid, 4 vesta, Algieba, Gamma leonis, 40 leonis


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »