Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. únor 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. únor 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vesta blízko opozice

Uznání a copyright: Jimmy Westlake

Asteroid 4 Vesta z hlavního pásu je nyní nejjasnější. Tento malý svět je blízko opozice (na obloze na opačné straně od Slunce) a nejblíže Zemi. Ale i při své největší jasnosti je Vesta příliš slabá, než aby byla vidět pouhým okem. Přesto bude v několika následujících dnech poměrně snadné ji vyhledat triedrem v souhvězdí Lva, kde se v zorném poli typického triedru dělí o pozornost s jasnou hvězdou gama Leonis (Algieba). 16. února Vesta prošla mezi gama Leonis a blízkým sousedem na obloze 40 Leonis. Gama Leonis je ta nejjasnější hvězda na těchto dvou panelech, zatímco druhá nejjasnější hvězda 40 Leonis je od ní vpravo. Vesta je třetí nejjasnější "hvězda" v poli. Vesta na obou panelech změnila polohu z místa dole pod 40 Leonis 14. února k téměř horní části rámečku 16. února, takže přelétla mezeru mezi párem gama/40 Leonis. Je samozřejmé, že po příletu iontově poháněné sondy Dawn k Vestě v srpnu 2011 bude možné pořizovat podrobné snímky.

Štítky: Asteroid, 4 vesta, Algieba, Gamma leonis, 40 leonis


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »