Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. únor 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. únor 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vesta blízko opozice

Uznání a copyright: Jimmy Westlake

Asteroid 4 Vesta z hlavního pásu je nyní nejjasnější. Tento malý svět je blízko opozice (na obloze na opačné straně od Slunce) a nejblíže Zemi. Ale i při své největší jasnosti je Vesta příliš slabá, než aby byla vidět pouhým okem. Přesto bude v několika následujících dnech poměrně snadné ji vyhledat triedrem v souhvězdí Lva, kde se v zorném poli typického triedru dělí o pozornost s jasnou hvězdou gama Leonis (Algieba). 16. února Vesta prošla mezi gama Leonis a blízkým sousedem na obloze 40 Leonis. Gama Leonis je ta nejjasnější hvězda na těchto dvou panelech, zatímco druhá nejjasnější hvězda 40 Leonis je od ní vpravo. Vesta je třetí nejjasnější "hvězda" v poli. Vesta na obou panelech změnila polohu z místa dole pod 40 Leonis 14. února k téměř horní části rámečku 16. února, takže přelétla mezeru mezi párem gama/40 Leonis. Je samozřejmé, že po příletu iontově poháněné sondy Dawn k Vestě v srpnu 2011 bude možné pořizovat podrobné snímky.

Štítky: Asteroid, 4 vesta, Algieba, Gamma leonis, 40 leonis


25. vesmírný týden 2026

25. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 6. do 21. 6. 2026. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a setká se s Merkurem a Venuší. Pomalu klesá k obzoru Jupiter. Ráno je vidět Saturn a kometa 10P/Tempel 2. Aktivita Slunce je opět spíše nízká. Možná se objeví noční svítící oblaka. Český astronaut Aleš Svoboda obsadí roli pilota lodi Crew Dragon, která by měla letět k ISS v roce 2027. NASA oznámila složení posádky mise Artemis III, je tam i Evropan Luca Parmitano. Před 50 lety byla na oběžnou dráhu kolem Marsu navedena sonda Viking 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Seskupení planet

Večerní seskupení Měsíce, Venuše, Jupiteru a Merkuru

Další informace »