Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. únor 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. únor 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Andromeda infračerveně z WISE

Uznání: NASA / JPL-Caltech / UCLA

Tento ostrý, širokoúhlý pohled zachycuje infračervené světlo ze spirální galaxie v Andromedě (M31). Červená a žlutá barva vyznačuje prach zahřívaný mladými hvězdami v Andromedě, zatímco její starší populace hvězd se jeví jako modrý závoj. Tento obrázek ve falešných barvách je mozaika snímků z nové družice NASA WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer). Andromeda je při dvojnásobném průměru naší Mléčné dráhy největší galaxií místní skupiny. V kombinovaném poli jsou i satelitní galaxie Andromedy M110 (dole) a M32 (nahoře). Družice WISE byla vypuštěna v prosinci 2009 a 14. ledna začala šestiměsíční infračervenou přehlídku celé oblohy. Očekává se, že objeví blízkozemní asteroidy, nebo že svými citlivými infračervenými detektory chlazenými zmrzlým vodíkem prozkoumá vzdálený vesmír.

Štítky: M31, Infračervený, Andromeda galaxy, Wise


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »