Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. únor 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. únor 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Andromeda infračerveně z WISE

Uznání: NASA / JPL-Caltech / UCLA

Tento ostrý, širokoúhlý pohled zachycuje infračervené světlo ze spirální galaxie v Andromedě (M31). Červená a žlutá barva vyznačuje prach zahřívaný mladými hvězdami v Andromedě, zatímco její starší populace hvězd se jeví jako modrý závoj. Tento obrázek ve falešných barvách je mozaika snímků z nové družice NASA WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer). Andromeda je při dvojnásobném průměru naší Mléčné dráhy největší galaxií místní skupiny. V kombinovaném poli jsou i satelitní galaxie Andromedy M110 (dole) a M32 (nahoře). Družice WISE byla vypuštěna v prosinci 2009 a 14. ledna začala šestiměsíční infračervenou přehlídku celé oblohy. Očekává se, že objeví blízkozemní asteroidy, nebo že svými citlivými infračervenými detektory chlazenými zmrzlým vodíkem prozkoumá vzdálený vesmír.

Štítky: M31, Infračervený, Andromeda galaxy, Wise


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »