Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. únor 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. únor 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Geostaticionární dálnice

Uznání a copyright: Babak Tafreshi (TWAN)

Vypusťte družici na kruhovou dráhu asi 42 000 kilometrů od středu Země (asi 36 000 kilometrů nad povrchem) a ta bude obíhat jednou za 24 hodin. Jelikož tato dráha odpovídá rotační době Země, tak je známa jako geosynchronní oběžná dráha. Pokud je tato dráha také v rovině rovníku, tak družice zdánlivě visí nad pevným místem geostationární dráhy. Jak v 1940-tých letech předpověděl futurista Arthur C. Clark, geostationární dráha se běžně využívá pro spojové a povětrnostní družice, ale takový scénář astrofotografové moc neznají. Hloubkové snímky noční oblohy pomocí dalekohledů, které sledují hvězdy, mohou též zachytit geostationární družice třpytící se ve slunečním světle, které stále svítí vysoko nad zemským povrchem. Jelikož se všechny družice pohybují spolu s rotací Země proti hvězdnému pozadí, tak zanechávají stopy, které vyznačují zdánlivou dálnici v nebeské krajině. Například tento širokoúhlý pohled téměř rovníkové oblasti Orionu je tvořen snímky, které nakonec vytvářejí 10 minutovou expozici. Snímek ukazuje hvězdy Orionova pásu a dobře známé mlhoviny spolu s mnoha 2,5 stupňů dlouhými stopami geostacionárních družic. Snímky pocházejí z jedinečného filmu, který představuje geostationární dálnici.

Štítky: Orion, Oběžná dráha, Družice, Geostationary, Satellite trail


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »