Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. únor 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. únor 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Geostaticionární dálnice

Uznání a copyright: Babak Tafreshi (TWAN)

Vypusťte družici na kruhovou dráhu asi 42 000 kilometrů od středu Země (asi 36 000 kilometrů nad povrchem) a ta bude obíhat jednou za 24 hodin. Jelikož tato dráha odpovídá rotační době Země, tak je známa jako geosynchronní oběžná dráha. Pokud je tato dráha také v rovině rovníku, tak družice zdánlivě visí nad pevným místem geostationární dráhy. Jak v 1940-tých letech předpověděl futurista Arthur C. Clark, geostationární dráha se běžně využívá pro spojové a povětrnostní družice, ale takový scénář astrofotografové moc neznají. Hloubkové snímky noční oblohy pomocí dalekohledů, které sledují hvězdy, mohou též zachytit geostationární družice třpytící se ve slunečním světle, které stále svítí vysoko nad zemským povrchem. Jelikož se všechny družice pohybují spolu s rotací Země proti hvězdnému pozadí, tak zanechávají stopy, které vyznačují zdánlivou dálnici v nebeské krajině. Například tento širokoúhlý pohled téměř rovníkové oblasti Orionu je tvořen snímky, které nakonec vytvářejí 10 minutovou expozici. Snímek ukazuje hvězdy Orionova pásu a dobře známé mlhoviny spolu s mnoha 2,5 stupňů dlouhými stopami geostacionárních družic. Snímky pocházejí z jedinečného filmu, který představuje geostationární dálnici.

Štítky: Orion, Oběžná dráha, Družice, Geostationary, Satellite trail


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »