Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. únor 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. únor 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Geostaticionární dálnice

Uznání a copyright: Babak Tafreshi (TWAN)

Vypusťte družici na kruhovou dráhu asi 42 000 kilometrů od středu Země (asi 36 000 kilometrů nad povrchem) a ta bude obíhat jednou za 24 hodin. Jelikož tato dráha odpovídá rotační době Země, tak je známa jako geosynchronní oběžná dráha. Pokud je tato dráha také v rovině rovníku, tak družice zdánlivě visí nad pevným místem geostationární dráhy. Jak v 1940-tých letech předpověděl futurista Arthur C. Clark, geostationární dráha se běžně využívá pro spojové a povětrnostní družice, ale takový scénář astrofotografové moc neznají. Hloubkové snímky noční oblohy pomocí dalekohledů, které sledují hvězdy, mohou též zachytit geostationární družice třpytící se ve slunečním světle, které stále svítí vysoko nad zemským povrchem. Jelikož se všechny družice pohybují spolu s rotací Země proti hvězdnému pozadí, tak zanechávají stopy, které vyznačují zdánlivou dálnici v nebeské krajině. Například tento širokoúhlý pohled téměř rovníkové oblasti Orionu je tvořen snímky, které nakonec vytvářejí 10 minutovou expozici. Snímek ukazuje hvězdy Orionova pásu a dobře známé mlhoviny spolu s mnoha 2,5 stupňů dlouhými stopami geostacionárních družic. Snímky pocházejí z jedinečného filmu, který představuje geostationární dálnici.

Štítky: Orion, Oběžná dráha, Družice, Geostationary, Satellite trail


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neowise z Písečné

Kometa focená v Písečné u Jeseníku.

Další informace »