Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. únor 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. únor 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 2440: Kukla s novým bílým trpaslíkem

Uznání: H. Bond (STScI), R. Ciardullo (PSU), WFPC2, HST, NASA

Podobně jako motýl, i bílý trpaslík začíná svůj život odvržením kukly, která uzavírala jeho předchozí formu. Při této analogii by ovšem Slunce bylo housenkou a odvržená obálka plynu by se stala nejkrásnější ze všech! Planetární mlhovina označená NGC 2440 obsahuje v kukle nahoře jednoho z nejvíce horkých známých bílých trpaslíků. Tohoto bílého trpaslíka lze vidět jako jasný bílý bod blízko středu fotografie. Naše Slunce se nakonec stane motýlem bílým trpaslíkem, ale až za 5 miliard let. Barevný obraz ve falešných barvách nahoře zpracoval Forrest Hamilton.

Štítky: Planetární mlhovina, Bílý trpaslík, NGC 2440


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »