Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. únor 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. únor 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 2440: Kukla s novým bílým trpaslíkem

Uznání: H. Bond (STScI), R. Ciardullo (PSU), WFPC2, HST, NASA

Podobně jako motýl, i bílý trpaslík začíná svůj život odvržením kukly, která uzavírala jeho předchozí formu. Při této analogii by ovšem Slunce bylo housenkou a odvržená obálka plynu by se stala nejkrásnější ze všech! Planetární mlhovina označená NGC 2440 obsahuje v kukle nahoře jednoho z nejvíce horkých známých bílých trpaslíků. Tohoto bílého trpaslíka lze vidět jako jasný bílý bod blízko středu fotografie. Naše Slunce se nakonec stane motýlem bílým trpaslíkem, ale až za 5 miliard let. Barevný obraz ve falešných barvách nahoře zpracoval Forrest Hamilton.

Štítky: Planetární mlhovina, Bílý trpaslík, NGC 2440


43. vesmírný týden 2020

43. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 10. do 25. 10. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko Mars. Ráno je vidět jasná Venuše. Aktivita Slunce je nízká. Na ISS dorazila nová tříčlenná posádka v Sojuzu MS-17. SpaceX připravuje test třímotorové Starhip. Blue Origin provedla po delší odmlce další suborbitální let New Shepard. Sonda BepiColombo proletěla kolem Venuše. Proběhl start s družicemi Starlink (č. 13) a brzy má letět další. Před 45 lety probíhal úspěšně výzkum Venuše sondami Veněra 9 a 10, které také pořídily první snímky povrchu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LBN468 Temná a reflexní mlhovina škorpion

  Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2020 získal snímek „LBN468 - temná a reflexní mlhovina v Cefeovi“, jehož autorem je Tomáš Zábranský   Na naší obloze je několik souhvězdí, která nikdy nezapadají. Jsou tak blízko nebeského pólu, že se ani při největší snaze během

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc stáří 2,32 dne

Další informace »