Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. květen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. květen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Černé díry ve slučujících se galaxiích

Uznání: NASA / Swift / NOAO / Michael Koss and Richard Mushotzky (Univ. Maryland)

Bouřlivé slučování galaxií může sytit superhmotné černé díry. Výsledkem je teoreticky emise z míst kolem superhmotných černých děr, kdy vznikají jedny z nejzářivějších objektů ve vesmíru. Astronomové tyto objekty nazývají AGN (Active Galactic Nuclei), aktivní jádra galaxií. Ale po celá desetiletí se zdálo, že jenom 1 procento AGN je spojeno se slučováním galaxií. Nové výsledky z prní přehlídky oblohy družicí NASA Swift na tvrdých (energetických) rentgenových energiích nyní zřetelně ukazují silné spojení AGN a slučujících se galaxií. Tvrdé rentgenové záření snadněji proniká oblaky prachu a plynu ve slučujících se galaxiích a ukazuje přítomnost emise z aktivních černých děr. Na těchto panelech jsou vidět zakroužkované polohy superhmotných černých děr v celé řadě slučujících se galaxií detekovaných rentgenovou družicí Swift. Optické snímky pochází z národní observatoře Kitt Peak v Arizoně. Ve středu nahoře je NGC 7319 a kompaktní skupina galaxií známá jako Stephanův kvintet.

Štítky: Rentgenový, Černé díry, Stephanův kvintet, Agn, Merger, Swift


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »