Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. květen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. květen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Černé díry ve slučujících se galaxiích

Uznání: NASA / Swift / NOAO / Michael Koss and Richard Mushotzky (Univ. Maryland)

Bouřlivé slučování galaxií může sytit superhmotné černé díry. Výsledkem je teoreticky emise z míst kolem superhmotných černých děr, kdy vznikají jedny z nejzářivějších objektů ve vesmíru. Astronomové tyto objekty nazývají AGN (Active Galactic Nuclei), aktivní jádra galaxií. Ale po celá desetiletí se zdálo, že jenom 1 procento AGN je spojeno se slučováním galaxií. Nové výsledky z prní přehlídky oblohy družicí NASA Swift na tvrdých (energetických) rentgenových energiích nyní zřetelně ukazují silné spojení AGN a slučujících se galaxií. Tvrdé rentgenové záření snadněji proniká oblaky prachu a plynu ve slučujících se galaxiích a ukazuje přítomnost emise z aktivních černých děr. Na těchto panelech jsou vidět zakroužkované polohy superhmotných černých děr v celé řadě slučujících se galaxií detekovaných rentgenovou družicí Swift. Optické snímky pochází z národní observatoře Kitt Peak v Arizoně. Ve středu nahoře je NGC 7319 a kompaktní skupina galaxií známá jako Stephanův kvintet.

Štítky: Rentgenový, Černé díry, Stephanův kvintet, Agn, Merger, Swift


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »