Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. květen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. květen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Černé díry ve slučujících se galaxiích

Uznání: NASA / Swift / NOAO / Michael Koss and Richard Mushotzky (Univ. Maryland)

Bouřlivé slučování galaxií může sytit superhmotné černé díry. Výsledkem je teoreticky emise z míst kolem superhmotných černých děr, kdy vznikají jedny z nejzářivějších objektů ve vesmíru. Astronomové tyto objekty nazývají AGN (Active Galactic Nuclei), aktivní jádra galaxií. Ale po celá desetiletí se zdálo, že jenom 1 procento AGN je spojeno se slučováním galaxií. Nové výsledky z prní přehlídky oblohy družicí NASA Swift na tvrdých (energetických) rentgenových energiích nyní zřetelně ukazují silné spojení AGN a slučujících se galaxií. Tvrdé rentgenové záření snadněji proniká oblaky prachu a plynu ve slučujících se galaxiích a ukazuje přítomnost emise z aktivních černých děr. Na těchto panelech jsou vidět zakroužkované polohy superhmotných černých děr v celé řadě slučujících se galaxií detekovaných rentgenovou družicí Swift. Optické snímky pochází z národní observatoře Kitt Peak v Arizoně. Ve středu nahoře je NGC 7319 a kompaktní skupina galaxií známá jako Stephanův kvintet.

Štítky: Rentgenový, Černé díry, Stephanův kvintet, Agn, Merger, Swift


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »