Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. květen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. květen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Antény

Uznání a copyright: Star Shadows Remote Observatory and PROMPT/CTIO
(Jack Harvey, Steve Mazlin, Rick Gilbert, and Daniel Verschatse)

V jižním souhvězdí Havrana (Corvus) ve vzdálenosti asi 60 miliónů světelných let dochází ke srážce dvou velkých galaxií. Ovšem hvězdy v obou galaxiích katalogizovaných jako NGC 4038 a NGC 4039 se během asi miliardu let dlouhé události nesrážejí. Místo toho se ovšem srážejí jejich velké mraky molekulárního plynu a prachu a u středu tohoto kosmického vraku vyvolávají epizody bouřlivého vznikání hvězd. Tento nádherný pohled, který pokrývá asi 500 tisíc světelných let, také odhaluje nové hvězdokupy a hmotu, která byla náhodou gravitačními slapovými silami vymrštěna daleko ze scény. Vizuální vzhled daleko vymrštěných obloukovitých struktur dal páru těchto galaxií pochopitelně jejich jméno - Antény.

Štítky: Molekulární mračno, Ngc4038, Ngc4039, Galaxy collision


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »