Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. květen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. květen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Severní a Jižní sova

Uznání a copyright: Don Goldman

Na tomto neobvyklém srovnání planetárních mlhovin, které zachycuje jejich barevné teleskopické portréty, září zpátky k Zemi dvě kosmické sovy. Vlevo je M97 v souhvězdí Velké medvědice (Ursa Major), na severní polokouli též známá jako Soví mlhovina. Vpravo je její vizuální protějšek, jižní Soví mlhovina v souhvězdí Hydry, katalogizovaná jako PLN 283+25.1. Obě mlhoviny jsou pozoruhodně symetrické, kulaté a jsou podobné velikosti, měří asi 2 světelné roky, neboli asi 2000 násobek průměru Neptunovy dráhy. Planetární mlhoviny vznikají v závěrečné fázi života Slunci podobných hvězd, to je způsob zániku, který čeká naše Slunce, až se za dalších 5 miliard let vyčerpá nukleární palivo. Oba snímky vznikly s použitím úzkopásmových filtrů a odlišného mapování barev. Snímek jižní Sovy také obsahuje širokopásmová data, takže přináší i okolní hvězdné pole.

Štítky: Planetární mlhovina, M97, Owl nebula, Pln283+25.1


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »