Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. květen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. květen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Severní a Jižní sova

Uznání a copyright: Don Goldman

Na tomto neobvyklém srovnání planetárních mlhovin, které zachycuje jejich barevné teleskopické portréty, září zpátky k Zemi dvě kosmické sovy. Vlevo je M97 v souhvězdí Velké medvědice (Ursa Major), na severní polokouli též známá jako Soví mlhovina. Vpravo je její vizuální protějšek, jižní Soví mlhovina v souhvězdí Hydry, katalogizovaná jako PLN 283+25.1. Obě mlhoviny jsou pozoruhodně symetrické, kulaté a jsou podobné velikosti, měří asi 2 světelné roky, neboli asi 2000 násobek průměru Neptunovy dráhy. Planetární mlhoviny vznikají v závěrečné fázi života Slunci podobných hvězd, to je způsob zániku, který čeká naše Slunce, až se za dalších 5 miliard let vyčerpá nukleární palivo. Oba snímky vznikly s použitím úzkopásmových filtrů a odlišného mapování barev. Snímek jižní Sovy také obsahuje širokopásmová data, takže přináší i okolní hvězdné pole.

Štítky: Planetární mlhovina, M97, Owl nebula, Pln283+25.1


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »