Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. květen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. květen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Severní a Jižní sova

Uznání a copyright: Don Goldman

Na tomto neobvyklém srovnání planetárních mlhovin, které zachycuje jejich barevné teleskopické portréty, září zpátky k Zemi dvě kosmické sovy. Vlevo je M97 v souhvězdí Velké medvědice (Ursa Major), na severní polokouli též známá jako Soví mlhovina. Vpravo je její vizuální protějšek, jižní Soví mlhovina v souhvězdí Hydry, katalogizovaná jako PLN 283+25.1. Obě mlhoviny jsou pozoruhodně symetrické, kulaté a jsou podobné velikosti, měří asi 2 světelné roky, neboli asi 2000 násobek průměru Neptunovy dráhy. Planetární mlhoviny vznikají v závěrečné fázi života Slunci podobných hvězd, to je způsob zániku, který čeká naše Slunce, až se za dalších 5 miliard let vyčerpá nukleární palivo. Oba snímky vznikly s použitím úzkopásmových filtrů a odlišného mapování barev. Snímek jižní Sovy také obsahuje širokopásmová data, takže přináší i okolní hvězdné pole.

Štítky: Planetární mlhovina, M97, Owl nebula, Pln283+25.1


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční momentka

Neni co dodat :-)

Další informace »