Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. květen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. květen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tváře Marsu

Poděkování: Serge Vieillard, Julien Vandermarlière
(Drawing Credit and Copyright as shown.)

K tomuto pěknému panelu s různými tvářemi Marsu přispěli svými pracemi nadšení začátečníci už od věku 10 let až po zkušené astro-umělce. Jejich kresby jsou založeny na letošních teleskopických pozorováních rudé planety kolem její opozice 2010. Mars nabízí nejlepší teleskopickou podívanou v opozici, jelikož tehdy je nejblíže a na pozemské obloze je na opačné straně od Slunce. Ve spirále aranžované kresby jsou uspořádány tak, že sledují rotaci planety. Nejsou sice vidět žádné kanály (!), ale velké útvary na povrchu jsou velmi výrazné a snadno identifikovatelné, jako temný Syrtis Major. Jak je tomu často u astronomických dalekohledů, orientace planety je převrácená, severní polární čepička Marsu je dole.

Štítky: Mars, Opposition, Drawing, Sketch, 2010


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »