Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. květen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. květen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tváře Marsu

Poděkování: Serge Vieillard, Julien Vandermarlière
(Drawing Credit and Copyright as shown.)

K tomuto pěknému panelu s různými tvářemi Marsu přispěli svými pracemi nadšení začátečníci už od věku 10 let až po zkušené astro-umělce. Jejich kresby jsou založeny na letošních teleskopických pozorováních rudé planety kolem její opozice 2010. Mars nabízí nejlepší teleskopickou podívanou v opozici, jelikož tehdy je nejblíže a na pozemské obloze je na opačné straně od Slunce. Ve spirále aranžované kresby jsou uspořádány tak, že sledují rotaci planety. Nejsou sice vidět žádné kanály (!), ale velké útvary na povrchu jsou velmi výrazné a snadno identifikovatelné, jako temný Syrtis Major. Jak je tomu často u astronomických dalekohledů, orientace planety je převrácená, severní polární čepička Marsu je dole.

Štítky: Mars, Opposition, Drawing, Sketch, 2010


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše a Jupiter se blíží do konjunkce

Další informace »