Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. leden 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. leden 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Opozice Marsu 2010

Uznání a copyright: Alan Friedman (Averted Imagination)

Mars je dnešní noc v opozici, na pozemské obloze je na opačné straně od Slunce. Najít Mars na obloze bude snadné, jelikož je dnes vidět blízko měsíčního úplňku a také v opozici se Sluncem na pozemské noční obloze v souhvězdí Raka. Při této opozici Mars zůstává více než 99 miliónů kilometrů daleko, což není moc těsné přiblížení rudé planety. Přesto je tento ostrý pohled na Mars z 22. ledna příkladem toho, jaké snímky bude možné v nadcházejících dnech dalekohledem pořídit. Vpravo nahoře je bělavá polární čepička. Kotouček Marsu má úhlový průměr asi 14 obloukových vteřin, což je méně než 1/100 průměru úplňku Měsíce.

Štítky: Mars, Angular size, Opposition


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P na soumračném nebi

Když počasí nespolupracuje.

Další informace »