Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. leden 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. leden 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kemblova kaskáda

Uznání a copyright: Processing - Noel Carboni, Imaging - Greg Parker, New Forest Observatory

Asterismus je rozpoznatelný útvar hvězd, který není mezi 88 oficiálními souhvězdími. Například nejslavnější (a největší) asterismus Velký vůz je v souhvězdí Velké medvědice. Ale tento pěkný řetězec hvězd, který je vidět triedrem v dlouhokrkém souhvězdí Žirafy (Camelopardalis), je také uznávaný asterismus. Je znám jako Kemblova kaskáda a obsahuje asi 20 hvězd skoro v jedné řadě, která přesahuje pětinásobek průměru úplňku. Kemblova kaskáda, kterou zpopularizoval astronomický nadšenec Lucian Kemble, sestupuje na obrázku zprava směrem dolů doleva. Ten jasný útvar dole vlevo je poměrně kompaktní otevřená hvězdokupa NGC 1502.

Štítky: Asterismus, Camelopardalis


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční momentka

Neni co dodat :-)

Další informace »