Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. leden 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. leden 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kemblova kaskáda

Uznání a copyright: Processing - Noel Carboni, Imaging - Greg Parker, New Forest Observatory

Asterismus je rozpoznatelný útvar hvězd, který není mezi 88 oficiálními souhvězdími. Například nejslavnější (a největší) asterismus Velký vůz je v souhvězdí Velké medvědice. Ale tento pěkný řetězec hvězd, který je vidět triedrem v dlouhokrkém souhvězdí Žirafy (Camelopardalis), je také uznávaný asterismus. Je znám jako Kemblova kaskáda a obsahuje asi 20 hvězd skoro v jedné řadě, která přesahuje pětinásobek průměru úplňku. Kemblova kaskáda, kterou zpopularizoval astronomický nadšenec Lucian Kemble, sestupuje na obrázku zprava směrem dolů doleva. Ten jasný útvar dole vlevo je poměrně kompaktní otevřená hvězdokupa NGC 1502.

Štítky: Asterismus, Camelopardalis


7. vesmírný týden 2019

7. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 2. do 17. 2. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran, ráno Jupiter, Venuše a Saturn. Pomalu se večer vynoří i Merkur. Kometa C/2018 Y1 (Iwamoto) trochu připomíná 46P z před dvou měsíců. Ultima Thule asi není tak kulatá, jak se myslelo. InSight dokončila instalaci seismometru. ExoMars 2020 bude mít jméno Rosalind. Před 455 lety se narodil Galileo Galilei.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2019 obdržel snímek „Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea“, jehož autorem je Evžen Brunner   Vítězný snímek měsíce ledna 2019 soutěže Česká astrofotografie měsíce, která probíhá pod patronací České astronomické společnosti, je snímek

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety 123P/West-Hartley

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Jasno, Měsíc mezi první čtvrtí a úplňkem.

Další informace »