Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. leden 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. leden 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kemblova kaskáda

Uznání a copyright: Processing - Noel Carboni, Imaging - Greg Parker, New Forest Observatory

Asterismus je rozpoznatelný útvar hvězd, který není mezi 88 oficiálními souhvězdími. Například nejslavnější (a největší) asterismus Velký vůz je v souhvězdí Velké medvědice. Ale tento pěkný řetězec hvězd, který je vidět triedrem v dlouhokrkém souhvězdí Žirafy (Camelopardalis), je také uznávaný asterismus. Je znám jako Kemblova kaskáda a obsahuje asi 20 hvězd skoro v jedné řadě, která přesahuje pětinásobek průměru úplňku. Kemblova kaskáda, kterou zpopularizoval astronomický nadšenec Lucian Kemble, sestupuje na obrázku zprava směrem dolů doleva. Ten jasný útvar dole vlevo je poměrně kompaktní otevřená hvězdokupa NGC 1502.

Štítky: Asterismus, Camelopardalis


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »